Wielki Kanion

Park Narodowy Wielkiego Kanionu Kolorado jest prawdopodobnie jednym z najczęściej odwiedzanych i najpiękniejszych miejsc na świecie. Wielki Kanion Kolorado jest w zasadzie wyrzeźbiony z gór i dolin. W najgłębszym miejscu, Kanion osiąga 1857 metrów, a szerokość waha się od 800 metrów w najwęższym punkcie do aż 29 km w najszerszym. Całkowita długość wielkiego kanionu szacowana jest na około 446 km. Gdzie położony jest Wielki Kanion Kolorado? Wielki Kanion znajduje się w stanie Arizona w Stanach Zjednoczonych Ameryki i jest to największy przełom rzeki na świecie (rzeka Kolorado), choć nie na najgłębszy. Będzie trudno znaleźć bardziej ekspansywny oraz imponujący widok na świecie. Świętując ponad 100 lat jako Park Narodowy Wielki Kanion Kolorado, znajdziesz trochę wszystkiego podczas zwiedzania. Od szczytów i płaskowyżów po rzekę Kolorado, która stworzyła tę majestatyczną przestrzeń, zwiedzanie Wielkiego Kanionu Kolorado powinno być na liście wszystkich podróżnych.

Słowo „Wielki” nie oddaje sprawiedliwości temu kanionowi. Przez 6 milionów lat Wielki Kanion Kolorado rozszerzał się z pomocą potężnej rzeki Kolorado, a przez wieki ludzie z całego świata podróżowali, aby podziwiać jego czerwono-pomarańczową wspaniałość. Wielki Kanion, zarządzany przez Służbę Parków Narodowych i oficjalnie wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pozostawia w zachwycie około 6 milionów odwiedzających rocznie.

Ale jeśli szukasz odosobnionej ucieczki do Matki Natury, powinieneś być przygotowany: Wielki Kanion Kolorado może być bardzo zatłoczony. Południowa część Wielkiego Kanionu – gdzie znajduje się Grand Canyon Village i dobrze znany szlak Bright Angel Trail – jest szczególnie popularna wśród turystów i wędrowców. To właśnie po tej stronie znajdziesz najwięcej udogodnień. Aby odpocząć od tłumów, udaj się do części północnej. To miejsce na biwakowanie w lesie i hardcorowe wędrówki. Aby zobaczyć niezapomniany widok kanionu, warto wybrać się na wycieczkę helikopterem.

Wycieczka Wielki Kanion Kolorado – Przewodnik Turystyczny

Najlepszy czas na zwiedzanie Wielkiego Kanionu Kolorado

Jeśli byłeś w Arizonie w okresie letnim, wiesz, że temperatura może wzrosnąć do 50 stopni. Sierpień to też najcieplejszy miesiąc. Miesiące letnie są zazwyczaj najbardziej ruchliwe w parku, w końcu jest to sezon turystyczny. Wiosną i jesienią będzie mniej odwiedzających w parku, ponieważ więcej turystów czeka na wakacje z dziećmi poza szkołą. Jeśli możesz zaplanować wycieczkę, to zrób to. Jeśli nie, zaplanuj z dużym wyprzedzeniem, aby upewnić się, że można zarezerwować kemping i hotele.

Jeśli nie ma sposobu na letnią wycieczkę, rozważ odwiedzenie osobno północnej krawędzi i południowej krawędzi. Północna cześć Wielkiego Kanionu Kolorado ma mniej gości niż południowa część ( south rim ) i jest zazwyczaj znacznie chłodniejsza niż przeciwna strona Wielkiego Kanionu. Jednak północna krawędź jest zamknięta od listopada do kwietnia, więc masz tylko kilka miesięcy, aby zaplanować swoją podróż.

Bez względu na to, co planujesz zrobić podczas zwiedzania Wielkiego Kanionu Kolorado, bądź przygotowany na pozwolenie. Nie możesz tak po prostu wejść do Wielkiego Kanionu. Podczas gdy będziesz mógł chodzić wokół Wielkiego Kanionu i wykorzystywać Centrum odwiedzającego, jeśli jednak będziesz chciał iść na piesze wycieczki, podróżowanie z plecakiem, a nawet spływy raftingowe, trzeba będzie ubiegać się o pozwolenia, które to zrobić należy z dużym wyprzedzeniem. Wiele z tych zezwoleń jest wykonywanych przez system loterii, aby zapewnić, że jest to sprawiedliwe dla wszystkich, którzy chcą odwiedzić Wielki Kanion Kolorado.

Jednak według nas, najlepszy czas na odwiedzenie Wielkiego Kanionu Kolorado to marzec – maj i wrzesień – listopad, kiedy temperatury w ciągu dnia są chłodne, a tłumy niewielkie. Jeśli zdecydujesz się na wizytę latem (szczyt sezonu w parku), tak jak pisaliśmy wyżej, przygotuj się na hordy turystów i bardzo ograniczoną dostępność miejsc noclegowych. Można znaleźć oferty hoteli w zimie, ale duża część parku (w tym cała część północna) jest zamykana po pierwszych opadach śniegu. South rim (czyli południowa część) jest otwarta przez cały rok.

Wielki Kanion Kolorado – pogoda

wielki kanion średnia temperatura

Jak się dostać do Wielkiego Kanionu Kolorado?

Jeśli chcesz odwiedzić północną część, przylot do Las Vegas i jazda stamtąd jest najlepszym rozwiązaniem. Wypożyczenie samochodu na międzynarodowym lotnisku McCarran jest łatwe, ale dojazd do Wielkiego Kanionu Kolorado zajmuje dodatkowe cztery i pół godziny. Zaleca się wcześniejszy przylot, pokonanie tej trasy, a następnie odpoczynek w hotelu przed wyruszeniem na zwiedzanie.

Jeśli odwiedzasz południowe krawędzi ( south rim ), najlepszą opcją jest lot do Phoenix lub Flagstaff. Flagstaff jest najbliżej, ale jest to małe lotnisko, więc jest tylko kilka lotów, które latają tam i z powrotem. Większość turystów przylatuje na międzynarodowe lotnisko w Phoenix i stamtąd rozpoczyna podróż. Jednakże, podróż z Phoenix do Wielkiego Kanionu trwa około trzech i pół godziny, więc upewnij się, że uwzględnisz ten czas w swoich planach.

Poruszanie się po Wielkim Kanionie Kolorado

Najlepszym sposobem na poruszanie się po Wielkim Kanionie Kolorado jest autobus wahadłowy. Obsługiwane przez Służbę Parków Narodowych, te darmowe autobusy zabiorą Cię w okolice południowej krawędzi. Jeśli odwiedzasz Obrzeża Północne, samochód będzie najwygodniejszą opcją, ale upewnij się, że sprawdzasz stronę internetową parku, aby uzyskać aktualizacje na temat warunków drogowych i zamknięć.

Dostępność

Wszystkie autobusy wahadłowe w parku są przystosowane do poruszania się na wózkach inwalidzkich, ale szlaki schodzące do kanionu są strome, skaliste i wąskie. Wiele z budynków znajdujących się w parku jest zabytkowych i również nie są one dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Jednakże, istnieje Scenic Drive Accessibility Permit, który pozwala osobom niepełnosprawnym na dostęp do dróg parkowych, które zazwyczaj są niedostępne dla turystów.

Zwiedzający z trwałą niepełnosprawnością mogą również ubiegać się o Access Pass, który zapewnia bezpłatny, dożywotni wstęp do ponad 2000 obszarów rekreacyjnych w całych Stanach Zjednoczonych, w tym do wszystkich parków narodowych.

Wielki Kanion Kolorado – Kempingi

W Parku Narodowym Wielki Kanion Kolorado znajdują się cztery kempingi – trzy w południowej krawędzi i jeden w północnej krawędzi. Wszystkie z nich są zarezerwowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, więc jeśli planujecie kemping, zacznijcie szukać wcześniej (rezerwacje na większości kempingów otwierają się z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem). Poza Trailer Village, żaden z kempingów na terenie parku nie ma możliwości podłączenia kamperów.

Jeśli planujecie biwakować w terenie otwartym, musicie postarać się o pozwolenie.

Krótki opis każdego z kempingów:

 • Mather Campground: Jedyny kemping namiotowy, który jest otwarty przez cały rok, Mather znajduje się w południowej części w Grand Canyon Village. Jest to bardzo ruchliwy teren z ponad 300 miejscami kempingowymi, ale dogodnie położony w pobliżu wejścia.
 • Desert View Campground: Desert View znajduje się około 23 mile na wschód od Grand Canyon Village w południowej części. Jest otwarty sezonowo i ma tylko 50 miejsc kempingowych, więc szybko się zapełnia, ale spokój tego miejsca sprawia, że jest to ulubione miejsce dla kamperów szukających spokojnej podróży na łonie natury.
 • Trailer Village: Jedyny kemping w parku z pełnym wyposażeniem, Trailer Village jest przeznaczony wyłącznie dla kamperów i nie ma tu miejsc na namioty. Położony jest w południowej częci i jest czynny przez cały rok.
 • North Rim Campground: Kemping North Rim Campground to jedyna opcja dla tych, którzy chcą zostać w części północnej.

Gdzie się zatrzymać w pobliżu Wielkiego Kanionu Kolorado?

Jedyną opcją zakwaterowania u podstawy kanionu poniżej krawędzi, która nie jest kempingiem, jest Ranczo Phantom, do którego można się dostać pieszo lub pontonem. Świetna lokalizacja sprawia, że jest ono wyjątkowo popularne i trzeba wziąć udział w loterii, aby mieć szansę na pobyt w jednym z domków

Wokół parku narodowego Wielki Kanion Kolorado znajdują się różne opcje zakwaterowania, od rustykalnych domków po kurorty. Najbliższym dużym miastem jest Flagstaff, Arizona, które często nazywane jest Bramą Wielkiego Kanionu Kolorado i służy jako baza wypadowa dla wielu osób odwiedzających park narodowy.

Kilka propozycji zakwaterowania

 • Hotel El Tovar: Najbardziej elegancka opcja zakwaterowania, która znajduje się na terenie parku, ten historyczny hotel zakwaterowuje gości od 1905 roku. Pobyt w El Tovar to jak cofnięcie się w czasie do czasów pogranicza, ale pamiętaj, aby zarezerwować pokój w tym cieszącym się dużym zainteresowaniem hotelu z dużym wyprzedzeniem.
 • Little America Flagstaff: Duże pokoje w Little America to świetna opcja dla rodzin lub grup, położona w malowniczym lesie Ponderosa Pine Forest. Samochodem, to tylko półtorej godziny do wejścia na południową cześć.
 • Grand Canyon Lodge: Jeśli chcesz doświadczyć piękna parku narodowego Wielkiego Kanionu z dala od najbardziej zatłoczonych tłumów, udaj się zamiast tego do północnej krawędzi. Grand Canyon Lodge znajduje się obok centrum dla zwiedzających północną cześć, ale jest otwarty tylko sezonowo (zwykle od połowy maja do połowy października).

Wielki Kanion – co warto zobaczyć?

Samo zwiedzanie i podziwianie Wielkiego Kanionu Kolorado jest przeżyciem samym w sobie. Nawet pomimo tłumów, warto poświęć czas na zwiedzanie Visitor’s Center i spacer po Grand Canyon Village na południowy obrzeżu. Im dalej od głównych pułapek turystycznych, tym mniej będzie ludzi i tym więcej samotności, aby podziwiać majestat kanionu.

Jeśli szukasz przygód w Kolorado Wielki Kanion, jest tam wszystko od biwakowania, przez wędrówki, po jazdę na rowerze i spływ. Od wycieczek helikopterem po przejażdżki na mułach. Nie ma możliwości, abyś nudził się odwiedzając Wielki Kanion Kolorado. Jednakże, planując swoje zajęcia, upewnij się, że wybierzesz te po tej samej stronie. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to przypadkowo zarezerwować wycieczkę pieszą z jednej strony i spływ z drugiej.

Na Południowym Obrzeżu można wypożyczyć rowery i wyruszyć w górę i w dół The Hermit Road. Ta 7-milowa trasa rowerowa jest zamknięta dla ruchu samochodowego od marca do listopada, co czyni ją jedną z najbardziej malowniczych tras rowerowych na świecie. Yaki Point Road to kolejna popularna trasa rowerowa, aczkolwiek znacznie dłuższa, bo licząca 42 mile.

Najlepsze wędrówki i szlaki

Jeśli wędrówki to twój ulubiony sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu, nic nie może się równać z wędrówkami po Wielkim Kanionie. Szlaki turystyczne znajdują się w północnej jak i południowej części, ale pamiętaj, że jeśli chcesz wędrować w dół kanionu do rzeki, będziesz potrzebował co najmniej dwóch dni, aby wędrować w dół i z powrotem do góry. Jeśli nie planujesz spędzić nocy w kanionie, jest kilka opcji na jednodniowe wędrówki, więc upewnij się, że wiesz w co się pakujesz zanim zaczniesz. Jeśli planujesz biwakować w parku poza zarezerwowanym kempingiem, będziesz musiał ubiegać się o zezwolenie.

Wielki Kanion Kolorado – krótki opis szlaków

 • Bright Angel Trail: Jest to najlepszy szlak dla osób odwiedzających park po raz pierwszy, które chcą odbyć jednodniową wędrówkę, która jest łatwa do pokonania i robi wrażenie. Jest dobrze utrzymany, a po drodze znajdują się zacienione miejsca odpoczynku, co czyni go idealnym na letnie dni, kiedy temperatury stają się niebezpiecznie wysokie. Cały szlak wynosi 9,5 mili w jedną stronę, ale wędrowcy mogą zawrócić w dowolnym momencie lub przespać się na kempingu na dole.
 • Thunder River Trail: To jest podróż z plecakiem i nie dla słabego serca. Długa podróż z zakrętami w dół kanionu doprowadza wędrowców do małej oazy z płynącymi wodospadami i bujną zieloną roślinnością otoczoną pustynią. Istnieją różne szlaki, z których można rozpocząć wędrówkę, ale podróż w jedną stronę wynosi od 8 do 15 mil, w zależności od miejsca, w którym się ją rozpocznie.
 • Rim Trail: Zejście do kanionu i powrót do góry nie jest dla każdego, ale Rim Trail, który zaczyna się w południowej części w Visitor Center, ma niewielką zmianę wysokości. Wędruj wzdłuż krawędzi, aby przeżyć jedną z najwspanialszych przygód w Wielkim Kanionie, zatrzymując się w różnych punktach widokowych po drodze, aby zobaczyć park z lotu ptaka.

Spływ rzeką

Aby uzyskać zupełnie inną perspektywę Wielkiego Kanionu Kolorado, zamień swoje kijki do wędrówek na wiosła i zacznij od dna. Spływ w Wielkim Kanionie Kolorado to wymarzona wycieczka, od spokojnego unoszenia się na wodzie po rwące, białe wody. Dostępne opcje spływu są tak krótkie jak pół dnia lub tak długie jak trzy tygodnie, ale spędzenie kilku dni płynąc łodzią w dół rzeki i biwakując po drodze jest najbardziej popularną opcją. Możesz albo zarezerwować wycieczkę z organizatorem, więc nie musisz martwić się o szczegóły, albo ubiegać się o pozwolenie na spływ na własną rękę.

Wielki Kanion Kolorado – jedzenie

W przeciwieństwie do wielu innych parków narodowych, Wielki Kanion Kolorado jest domem dla kilku restauracji i sklepów spożywczych, co oznacza, że nie będziesz musiał zaopatrywać się w zapasy przed wejściem do parku. Jest tu wiele lokali w części południowej (zwłaszcza w Grand Canyon Village), i dużo mniej w części północnej.

Wiele restauracji w Wielkim Kanionie znajduje się w schroniskach na terenie parku, w tym w El Tovar Hotel i Bright Angel Lodge. Podróżni często wolą zjeść szybki posiłek w jednej z kawiarni na miejscu w południowej części zamiast drogiego posiłku w jednej z parkowych restauracji. Warto zauważyć, że niektórzy z niedawnych urlopowiczów byli rozczarowani niektórymi restauracjami w pobliskim Tusayan, w Arizonie.

Bezpieczeństwo

Największym problemem związanym z bezpieczeństwem w Wielkim Kanionie jest przestrzeń na zewnątrz. Nie zaleca się samotnych wędrówek lub biwakowania w parku, nawet jeśli znasz kanion bardzo dobrze. Nawet doświadczeni wędrowcy zgubili się w parku, ponieważ nie byli dobrze zaznajomieni z niektórymi szlakami, co może okazać się niebezpieczne. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody na wycieczkę i nosić krem z filtrem przeciwsłonecznym. Sprawdź również pogodę przed wędrówką, ponieważ pioruny podczas letnich burz mogą być śmiertelnie niebezpieczne.

Spotkanie z dzikimi zwierzętami może stanowić kolejne zagrożenie. Pracownicy parku Wielki Kanion Kolorado radzi podróżnym zachować odległość co najmniej 100 stóp (lub około dwóch długości autobusu) od większych zwierząt w parku, takich jak łosie, jelenie, owce bighorn, kondory kalifornijskie i lwy górskie. Jeśli chodzi o mniejsze zwierzęta, takie jak wiewiórki, ptaki i gady, odwiedzający powinni pozostać w odległości co najmniej 50 stóp (około jednej długości autobusu).

Kolorado Wielki Kanion jest stosunkowo bezpiecznym parkiem, jeśli chodzi o przestępczość. Jeśli parkujesz samochód w obrębie kanionu, pamiętaj, aby na wszelki wypadek zamknąć pojazd i zabezpieczyć wszelkie rzeczy.

Jak zaoszczędzić pieniądze podczas podróży na Wielki Kanion?

 • Tak jak pisaliśmy wcześniej, “przynieś swoje własne łóżko”. Pokoje hotelowe na terenie parku mogą być bardzo drogie. Zamiast tego, zarezerwuj miejsce na jednym z pól namiotowych za ułamek kosztów.
 • Zapomnij o samochodzie. Możesz zaoszczędzić pieniądze na wynajmie samochodu i paliwie oraz uniknąć bólu głowy związanego z parkowaniem, polegającą na bezpłatnym transporcie autobusowym do Wielkiego Kanionu. To najłatwiejszy sposób na zwiedzanie Południowych Obrzeży.

Wskazówki dotyczące zwiedzania

 • Korzystaj z darmowego wstępu w niektóre dni w roku, takie jak Martin Luther King Jr. Day, Veterans Day i National Park Week w kwietniu.
 • Większość aktywności w kanionie wymaga pozwolenia. Upewnij się, że masz pozwolenie na to, co chcesz robić przed przyjazdem.
 • Miesiące letnie są zazwyczaj najbardziej ruchliwe w parku narodowym Wielki Kanion Kolorado, ale letnie temperatury w Arizonie są często bardzo duże. Przygotuj się na tłumy i intensywny upał i nie zapomnij spakować dużej ilości wody.
 • Unikniesz tłumów odwiedzając park narodowy Wielki Kanion zimą, kiedy pustynny krajobraz pokryty jest śniegiem, co sprawia, że wizyta jest wyjątkowo malownicza. Jednakże, tylko południowe obrzeże jest otwarte w miesiącach zimowych.
 • Pora monsunowa występuje od lipca do września, przynosząc codzienne burze, które zaczynają się po południu. Nawet jeśli dzień wydaje się być pogodny, gdy wyruszasz rano, spakuj kurtkę przeciwdeszczową.
 • Postaraj się zobaczyć zachód słońca, który jest niesamowity na tle rdzawych kolorów kanionu. Hermit’s Rest w południowej części jest szczególnie malowniczym miejscem do podziwiania widoków o zmierzchu.
 • The Grand Canyon Skywalk to sztuczny chodnik wiszący nad krawędzią kanionu, który być może widziałeś na zdjęciach. Jednakże, nie znajdziesz Skywalk wewnątrz parku narodowego. Znajduje się on w obszarze zwanym Grand Canyon West na terenie rezerwatu Indian Hualapai i jest bliżej Las Vegas niż Północnej czy Południowej części.

Add Comment