Meksyk – Chichen Itza

"Chichen Itza 3" by Daniel Schwen - Wikipedia
„Chichen Itza 3” by Daniel Schwen – Wikipedia

Chichen Itza jest stanowisko archeologiczne Majów na półwyspie Jukatan, który służył jako polityczne i ekonomiczne centrum cywilizacji Majów między 750 naszej ery, a 1200 naszej ery. Jego imponujące struktury, które pozostają stojące do dziś wykazują niezwykłe wykorzystanie przestrzeni architektonicznej Majów, rozległej wiedzy astronomicznej, jak również ich żywe poczucie artyzmu. Jest to miejsce, które należy zobaczyć podczas wizyty w Cancún lub Mérida, chociaż jest około 2 godziny jazdy od jednego z tych miejsc turystycznych, to jest zdecydowanie godne jednodniowej wycieczki.

Historia

Nazwa Chichen Itza w przybliżeniu oznacza „u ujścia studni Itza.” Miasto powstało w pobliżu kilku cenot, wypełnionych wodą zapadlisk, a ostateczny układ powstał w 900 roku naszej ery. Chichen Itza było miastem prekolumbijskim, które było główną regionalną potęgą gospodarczą. Ze względu na swoje położenie i port na Isla Cerritos, Chichen Itza mógł pozyskiwać zasoby niedostępne dla Majów, takie jak obsydian i złoto. Chichen Itza było znaczącym miastem Majów od około VII wieku do XI wieku, kiedy to rozpoczął się upadek miasta.

Dokładna przyczyna upadku nie jest jasna, ale nawet gdy działalność handlowa osłabła i Chichen Itza straciła na znaczeniu, miasto nie zostało całkowicie opuszczone. Kiedy hiszpańscy konkwistadorzy przybyli na Półwysep Jukatański w 1500 roku, w okolicy nadal była miejscowa ludność i mogły być czynnikiem decydującym o tym, gdzie konkwistadorzy umieścili swoją stolicę.

Rzeczy Do zrobienia w Chichen Itza

Podczas wizyty w Chichen Itza, nie należy przegapić następujących funkcji:

El Castillo: To jeden z najbardziej uderzających budynków w Chichen Itza. Dedykowany jest Kukulkanowi, wężowi z Plumed. Każdego roku podczas równonocy jesiennej i wiosennej słońce uderza w bok budynku tworząc grę światła i cienia, który pojawia się jako wąż wzdłuż schodów budynku. Wykopaliska odkryły, że piramida schodkowa została zbudowana na starszej, mniejszej świątyni, a niektórzy eksperci uważają, że pod El Castillo znajduje się ukryta cenota.
Temple Of The Warriors: setki kolumn otaczają masywną strukturę świątyni rzeźbioną z reliefami. Zachowały się kwadratowe kolumny, które niegdyś podtrzymywały dach świątyni. Kolumny te są wyrzeźbione ze wszystkich czterech stron z postaciami wojowników z piórkami.
Wielki Ball Court: jest to największy znany ball court w Mezoameryce, na 545 stóp długości i 225 Stóp szerokości. Każdy koniec ma podniesiony obszar świątynny. Akustyka boiska jest niezwykła: szept z jednego końca wyraźnie słychać na drugim.
Święta Cenota: ta Leja była odbiorcą wielu przedmiotów ofiarnych. Było to miejsce pielgrzymek wielu Majów. Około XIII wieku panowało przekonanie, że ludzie wrzuceni do Świętej Cenoty, którzy przeżyli upadek, otrzymali dar proroctwa.

Jak się tam dostać?

Chichen Itza znajduje się 125 mil od Cancun i 75 mil od Méridy. Można go zwiedzać jako jednodniową wycieczkę z obu miejsc, a w pobliżu znajduje się również kilka hoteli, w przypadku, gdy chcesz przyjechać poprzedniego dnia i wcześnie rozpocząć zwiedzanie ruin przed upałem dnia i tłumy zaczynają przybywać.

Podstawowe Informacje

Witryna jest otwarta codziennie od 8: 00 do 17: 00.Czas spędzony na zwiedzaniu witryny wynosi zazwyczaj od 3 godzin do całego dnia.

Według stanu na 2019 r.opłata za wstęp na stanowisko archeologiczne Chichen Itza wynosi 480 pesos na osobę (dla nie-Meksykanów). Za korzystanie z kamery wideo lub statywu na stronie pobierana jest dodatkowa opłata.

Wskazówki Dla Odwiedzających

Ubierz odpowiednio: wybierz odzież z włókna naturalnego, które ochronią Cię przed słońcem (kapelusz to też dobry pomysł) i wygodne buty do chodzenia. Użyj kremu przeciwsłonecznego i weź ze sobą wodę.

Jeśli odwiedzisz Chichen Itza w ramach zorganizowanej wycieczki z Cancun przekonasz się, że to sprawia, że długi dzień, a Ty przyjedziesz w najgorętszej porze dnia. Inną opcją jest wynająć samochód i albo zrobić wcześniej rozpocząć lub przyjechać po południu przed i zatrzymać się na noc w jednym z pobliskich hoteli.

Weź strój kąpielowy i ręcznik, aby cieszyć się orzeźwiającą kąpiel w pobliskim IK-Kil cenote po zwiedzaniu Chichen Itza.

 

Add Comment