Szklarska Poręba szlaki turystyczne

szklarska poręba szlaki turystyczne

Szklarska Poręba i okolice to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce. Leżące w pobliżu dwa pasma górskie – Karkonosze i Góry Izerskie oraz jedna z najlepiej rozwiniętych baz hotelowych, nie tylko na dolnym śląsku, ale i w całym kraju, sprawiają, że warto się tam wybrać nie tylko zimą, ale i latem. Jednym z najciekawszych sposobów na spędzenie czasu w Szklarskiej Porębie oraz okolicach jest udanie się na spacer którymś z lokalnych szlaków turystycznych. Które z nich są najbardziej interesujące? Warto sprawdzić.

Główny Szlak Sudecki

Na początek, jeden z najbardziej znanych szlaków w naszym kraju. Głównym Szlakiem Sudeckim dostaniemy się ze Świeradowa Zdroju w Górach Izerskich, aż do Prudnika w Górach Opawskich – łącznie niemal 440 km. Taka odległość jest rzecz jasna nie do pokonania w ciągu jednego dnia w ramach pieszej wycieczki. Całą trasę, bez forsowania się, pokonać można w okolicach 14-15 dni.

W ramach odcinka Szklarska Poręba – Świeradów Zdrój, do pokonania jest dystans 25 km. Po drodze znajduje się wiele wartych odwiedzenia miejsc. Warto wspomnieć również, że Główny Szlak Sudecki jest czerwonym szlakiem, co oznacza, że jest to szlak główny.

Przebieg szlaku Szklarska Poręba – Świeradów Zdrój

Pierwszą atrakcję stanowi szczyt Wysoki Kamień (1058 m n.p.m). Stanowi on doskonały punkt widokowy – po jego osiągnięciu, przed turystami rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze, Szklarską Porębę, Góry Izerskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.

Wysoki Kamień jest szczytem znajdującym się w Wysokim Grzebiecie, który to z kolei jest najwyższym grzbietem Gór Izerskich. Na szlaku dominuje pejzaż leśny, co jakiś czas wzbogacony widokami skalnych formacji.

Po drodze natrafić można również na kopalnię Stanisław, w której niegdyś wydobywano kwarc. Idąc dalej, mija się najwyższy szczyt Gór Izerskich – Wysoką Kopę (1126 m n.p.m). Warto wiedzieć, że należy on do Korony Gór Polskich, jednak aby go zdobyć, trzeba nieco zejść z trasy, gdyż sam szczyt nie znajduje się bezpośrednio na szlaku.

Zobacz także:

Idąc dalej w kierunku Świeradowa, mija się kolejne szczyty – Rudy Grzbiet, Szerzawę czy Podmokłą. Ich cechą wspólną jest fakt, iż przynależą one do obszaru Torfowisk Doliny Izery. Jest to rezerwat przyrody, jedynie w niewielkim stopniu naruszony przez człowieka. Dzięki temu, piękne widoki towarzyszą turystom przez cały czas.

Kolejnym etapem jest Stóg Izerski, będący kolejnym niezwykle popularnym szczytem lokalnego pasma. Nieco poniżej jego szczytu, znajduje się schronisko górskie wybudowane w 1924 roku. Dalej szlak schodzi coraz niżej, aż ostatecznie doprowadza odwiedzającego wprost do Świeradowa Zdroju. W samym miasteczku również znajdują się kolejne atrakcje, zwłaszcza położony nieopodal centrum dom zdrojowy miejscowego uzdrowiska.

Szlak Waloński

Szlak Waloński to następna niezwykle popularna wśród turystów trasa. Ścieżka ma długość ok. 7 km i oznaczona jest jako szlak czerwony. Warto również na wstępie wyjaśnić skąd pochodzi nazwa. Mianowicie – Walończycy byli dawnymi poszukiwaczami kamieni szlachetnych oraz minerałów, którzy przybyli w Karkonosze i Góry Izerskie w średniowieczu. Zwykle pochodzili z terenów dzisiejszych Włoch, ale mianem Walończyków określano wszystkich cudzoziemców. Więcej o ich historii znaleźć można w jednym z dwóch muzeów położonych w Szklarskiej Porębie – w Muzeum Ziemi oraz w Muzeum Mineralogicznym.

Przebieg szlaku

Wyprawa ma początek się w Szklarskiej Poręby Dolnej, a dokładnie pod Kościołem Matki Boskiej Różańcowej z 1650 roku. Jest to najstarsza tego typu budowla w Szklarskiej Porębie.

Następnie turyści trafiają do Lipy Sądowej na terenie Starej Wsi Szklarskiej, stanowiącej najstarszą część miasta. Początki datuje się na XIV wiek i związana jest z walońskimi poszukiwaczami oraz hutnictwem szkła. Sam termin Lipa Sądowa natomiast oznacza miejsce w którym dawniej wójt stanowił lokalne prawo.

Idąc dalej, trafia się na najstarszą hutę szkła, która wymieniana była już w dokumentach z 1366 roku. Kierując się wzdłuż trasy, znaleźć się można w dolinie Rzeki Kamiennej, w której to Walończycy wydobywali złoto oraz inne wartościowe minerały. Nieopodal znajduje się także Wodospad Szklarki w którego okolicy wydobywano bardzo ceniony w średniowieczu kwarc dymny.

Kawałek dalej mija się Starą Chatę Walońską, stanowiącą dawną siedzibę Wielkiego Mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Dalej szlak prowadzi przez Muzeum Ziemi, Dom Włastimila Hofmana, Grób Karkonosza prosto do jednego z najpopularniejszych punktów widokowych w Szklarskiej Porębie. Nazywa się Złoty Widok i ma to szczególne uzasadnienie. Rozpościera się z niego widok na Śnieżkę, Długi Grzbiet, Słoneczniki, Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt i Szrenicę.

Ostatnimi punktami na trasie są Chybotek, będący granitowym głazem, który według legendy, zamyka dostęp do ukrytych pod nim skarbów, oraz pięknie położony pensjonat Orla Skała.

szlaki ze szklarskiej poręby - Łabski szczyt

Magiczny Szlak Ducha Gór

W tym przypadku mowa o doskonałym szlaku turystycznym dla rodzin z dziećmi. Dzieje się tak ze względu na ogromną ilość mijanych po drodze ciekawych miejsc, wiele z atrakcji niesie za sobą wartość nie tylko estetyczną, ale i duchową oraz edukacyjną.

Kim jest Duch Gór? Przez lata wyobrażenia na jego temat ulegały zmianom. W Szklarskiej Porębie jednak przedstawia się go jako stworzenie o głowie orła z jelenim porożem, korpusem lwa i dwuczłonowym lwim ogonem. Już od najdawniejszych czasów pierwszych Walończykow przybyłych na te tereny, Duch Gór uznawany był za istotę niemalże boską, będącą łaskawym panem i władcą miejscowej fauny i flory oraz surowym sędzią dla ludzi zachłannych, nieszczerych i kłamliwych.

Nazwany jego imieniem szlak to w istocie 35 interesujących punktów, z których 17 oznaczonych jest specjalnymi znakami. Stanowią one element gry terenowej, w które udział wziąć może każdy. Szczegółowe informacje można znaleźć w punkcie informacji turystycznej w Szklarskiej Porębie. Dla osób które zbiorą wszystkie 17 punktów przewidziany jest certyfikat Odkrywcy Szklarskiej Poręby oraz prezent-niespodzianka.

Przebieg Szlaku

Wszystko zaczyna się w centrum miasta. Kierować należy się do wymienionego już Muzeum Ziemi, gdzie znajduje się unikatowa w skali całej Polski kolekcja minerałów oraz kamieni szlachetnych.

Kolejnym etapem jest, równie już wymieniony, Złoty Widok. Dalej trafia się na różne inne wymienione już miejsca jak Wodospad Szklarki. Warto w tym miejscu nadmienić, że w tym punkcie obowiązuje opłata jak za wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Następnie, mijając Starą Chatę Walońską, trafia się do Leśnej Huty. Jest to na ten moment jedyna huta szkła w Szklarskiej Porębie. Doświadczeni szklarze zajmują się w niej wytwarzaniem szkła dmuchanego, zgodnie ze średniowiecznymi tradycjami.

Muzeum Mineralogiczne to drugie muzeum na trasie. Oprócz 3000 najróżniejszych eksponatów w postaci minerałów oraz skamieniałości zebranych na całej kuli ziemskiej, znaleźć można również jeden spoza jej obszaru – meteoryt Gibeon.

Po odwiedzeniu muzeum, czas na małą wspinaczkę Głównym Grzbietem Karkonoszy. W jej ramach, turyści znajdą się na szczycie dominującej nad miastem Szrenicy (1362 m n.p.m). Ciekawostką jest, że panujące w tym miejscu warunki odzwierciedlają klimat alpejskich gór, które są o ponad 1

000 m n.p.m. wyższe.

Wartym odwiedzenia miejscem w Szklarskiej Porębie jest także Wodospad Kamieńczyka. Stanowi on najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Woda spada trójstopniową kaskadą z wysokości 27 metrów, natomiast sam wodospad położony jest na wysokości 843 m n.p.m.

szlaki w szklarskiej porębie - Wodospad Kamieńczyka

Idąc dalej i ciesząc oczy pięknymi widokami, trafia się na Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie w interaktywny sposób zapoznać się można z fauną i florą Karkonoszy oraz z ekologiczną działalnością człowieka na rzecz ochrony tych terenów.

Ostatnie dwa punkty warte wzmianki to Krucze Skały oraz Zakręt Śmierci. Ten pierwszy punkt to grupa skalna znajdująca się na prawym brzegu rzeki Kamiennej, natomiast drugi to jeden z najsłynniejszych zakrętów w Polsce. Znajduje się ok. 3,5 km od centrum Szklarskiej Poręby i faktycznie – nazwa nie wzięła się znikąd. Miejsce jest niezwykle niebezpieczne, kąt zakrętu to 180 stopni.

Szlaki turystyczne w Szklarskiej Porębie – podsumowanie

Szklarska Poręba i jej okolice potrafią zachwycić każdego, nawet najbardziej wybrednego turystę. Ciekawe, rozbudowane i zróżnicowane szlaki turystyczne stanowią gratkę zarówno dla wytrawnych entuzjastów wielogodzinnych spacerów po górach, jak i rodzin z małymi dziećmi, szukających nieco krótszych tras. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaopatrzyć się w wygodny ubiór i ruszać w drogę – do zobaczenia na szlaku!

Add Comment