Praga – atrakcje turystyczne stolicy Czech

praga atrakcje turystyczne

Praga to nie tylko stolica Czech, ale też największe czeskie miasto – zajmuje powierzchnię prawie 500 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje je około 1300000 mieszkańców. Na tej imponującej powierzchni nie brakuje atrakcji i zabytków, które każdego roku przyciągają do Pragi tłumy turystów z całego świata. Które z tych atrakcji warto zobaczyć podczas pobytu w Pradze?

Zwiedzanie Pragi – spacer ulicami Starego Miasta

zwiedzanie Pragi stare miasto

Do zwiedzania Pragi powinna zachęcić przede wszystkim jej bliskość – od polskiej granicy dzieli ją zaledwie 150 kilometrów. Kolejną zachętą poza niewielką odległością jest sam wygląd miasta i jego liczne atrakcje. Nie bez powodu Praga wielokrotnie była uznawana za jedno z najpiękniejszych miast świata. Aby zwiedzić każdą z części miasta i zajrzeć we wszystkie jego zakamarki, potrzebne będzie co najmniej kilka dni.

Zwiedzanie stolicy Czech najlepiej rozpocząć od wizyty w jej centrum. Stare Miasto w Pradze już od ponad 30 lat jest jednym z miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To właśnie tutaj znajduje się tętniący życiem Rynek otoczony przez wiele zabytków, które warto zobaczyć, odwiedzając Pragę. Jednym z tych najważniejszych jest Prašná Brána, czyli Brama Prochowa – późnogotycka brama miejska wyznaczająca granice Starego Miasta. Budowla wznosi się na wysokość 65 metrów, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy.

Nietypowa atrakcja Pragi – zegar astronomiczny Orloj

zegar astronomiczny orloj Praga

Stare Miasto to także duży Rynek Staromiejski, na którym dominuje ogromny secesyjny pomnik Jana Husa – czeskiego bohatera narodowego. Tuż obok stoi zabytkowy Ratusz Staromiejski – jeden z najważniejszych zabytków Pragi. Na jednej z jego ścian znajduje się Orloj, czyli ogromny zegar astronomiczny. Zegar został podzielony na trzy części: astronomiczną, która przedstawia układ planet i gwiazd, kalendarzową, która wskazuje miesiące oraz animacyjną nazywaną „Spacerem Apostołów”, na której można dostrzec wizerunki 12 apostołów. Każdego dnia między godziną 9:00 a 23:00, o każdej pełnej godzinie postacie ożywają, dając krótkie przedstawienie.

Ulica Paryska – zagłębie architektury secesyjnej

Wokół ścisłego centrum Pragi wije się istny labirynt brukowanych uliczek, wzdłuż których wznoszą się stare, zabytkowe kamienice. Jednym z najciekawszych zakątków w tej części miasta jest długa i szeroka Ulica Paryska znajdująca się nieopodal Rynku. Jest to ekskluzywna ulica handlowa pełna secesyjnych kamienic wyróżniających się zdobionymi fasadami oraz ukrytych pomiędzy nimi luksusowych butików.

Praska architektura sakralna

Spacerując ulicami Starego Miasta, nie sposób nie zauważyć, że jest ono przepełnione gotyckimi kościołami. Jednym z najbardziej efektownych jest XIV-wieczny, gotycki Kościół Najświętszej Maryi Panny przed Tynem, który jeszcze do niedawna był najważniejszą świątynia w centrum miasta. Nieopodal wznosi się bogato zdobiony, barokowy Kościół Św. Mikołaja. Został wzniesiony na początku XVIII wieku i jest dziś świątynią protestancką, a w jego wnętrzu regularnie odbywają się koncerty. (Drugi, nieco młodszy kościół o tej samej nazwie stoi po przeciwnej stronie rzeki).

Josefov – historyczna dzielnica żydowska

Kolejnym miejscem zasługującym na uwagę jest sąsiadująca z Rynkiem dzielnica żydowska, czyli Josefov, uznawana za jedną z najlepiej zachowanych w Europie. Mimo wielokrotnej przebudowy miejsce nadal nawiązuje do klimatu sprzed kat i można tu poczuć niepowtarzalną atmosferę oraz ducha dawnej Pragi. Zachował się tu nie tylko ratusz i stary cmentarz żydowski, ale też 6 synagog, z czego jedna jest najstarszą czynną synagogą w Europie. Aby jeszcze lepiej wczuć się w klimat tego miejsca, warto odwiedzić także Muzeum Żydowskie poświęcone historii Żydów w Pradze i Europie.

Praga – atrakcje Nowego Miasta: Plac Wacława

plac wacława atrakcje turystyczne

Na południowy-wschód od Starówki leży Nowe Miasto, które od lat pełni funkcję głównej dzielnicy handlowej w Pradze. Warto się tu wybrać, chociażby ze względu na możliwość odwiedzenia wielkiego Placu Wacława, miejsca wielu ważnych wydarzeń historycznych. Znajduje się tu między innymi praskie Muzeum Narodowe i ogromny pomnik Św. Wacława, od którego imienia plac otrzymał swoją nazwę. Dawny targ koński jest też miejscem, gdzie toczy się życie towarzyski – w czasie świąt Bożego Narodzenia na placu pojawia się kolorowy jarmark świąteczny, a w okresie wakacyjnym rozstawiają się tu stragany z rękodziełem, pamiątkami i czeskimi specjałami.

Zwiedzając centrum Pragi, można też odwiedzić muzeum prac Alfonsa Muchy, które mieści się we wnętrzach barokowego Pałacu Kaunickich. Muzeum umożliwia obejrzenie wystawy obrazów, rysunków, rzeźb oraz plakatów i fotografii stworzonych przez najbardziej znanego, czeskiego artystę, a także wiele jego przedmiotów osobistych.

Nieopodal mieści się nowy cmentarz żydowski. Cmentarz sam w sobie może i nie jest zbyt atrakcyjny, ale to właśnie tutaj znajduje się grób Franza Kafki, więc wielbiciele jego twórczości powinni umieścić to miejsce na liście atrakcji wartych odwiedzenia.

Na uwagę zasługuje też „Tańczący dom”, który jest jednym z ciekawszych przykładów współczesnej architektury w Pradze. Ten nietypowy budynek stojący przy Bulwarze Rašína ma swoim kształtem przypominać tańczącą parę. Budowla powstała pod koniec XX wieku i jest efektem współpracy dwóch architektów, Vlado Milunića i Franka O. Gery’ego. Inspiracją do stworzenia projektu była jedna z najbardziej rozpoznawalnych par tanecznych – Ginger Rogers i Fred Astair.

Największe zabytki czeskiej stolicy po drugiej stronie Wełtawy

Atrakcje, które można zobaczyć podczas spaceru wokół praskiej Starówki są zaledwie ułamkiem tego, co Praga ma do zaoferowana dla odwiedzających ją turystów. Zdecydowana większość zabytków znajduje się poza centrum, a wszystkie największe atrakcje czekają na zwiedzających na drugim brzegu rzeki.

Aby odnaleźć pozostałe ciekawe miejsca w Pradze, trzeba niestety opuścić klimatyczne centrum miasta i udać się w stronę jednego z najbardziej popularnych miejsc, czyli na Most Karola.

Symbol Pragi – Most Karola

praga most karola co warto zwiedzić

Długi na ponad 500 metrów i szeroki na 9,5 metra, kamienny Most Karola to bezdyskusyjnie największa atrakcja Pragi i zarazem symbol miasta. Jego historia sięga czasów średniowiecza, a nazwa nawiązuje do panującego w momencie rozpoczęcia budowy cesarza Karola IV. Do połowy XVIII wieku był to jedyny most w Pradze, dziś jest jednym z wielu, ale żaden inny nie jest w stanie mu dorównać.

Obecnie średniowieczny Most Karola ma tytuł jednego z najstarszych kamiennych mostów na świecie, łączy ze sobą da brzegi Wełtawy oraz dwie strony Pragi od XIV wieku i zachwyca swoją architekturą. Roztacza się z niego malowniczy widok na rzekę Wełtawę, która przecina miasto, dzieląc je na dwie części. Przejście Mostu Karola jest obowiązkową atrakcją podczas wizyty w Pradze.

Monumentalny, kamienny most jest wypełniony zdobieniami w stylu gotyckim, a nad każdym z jego 15 filarów można dostrzec kamienne rzeźby przedstawiające wizerunki postaci z Pisma Świętego oraz świętych, między innymi patrona miasta Św. Jana Nepomucena. Łącznie po obu stronach mostu znajduje się aż trzydzieści figur oraz górujący nad nimi brązowy krzyż, wznoszący się w jego centralnej części.

Most Karola łączy dwie zabytkowe dzielnice, po jednej stronie znajduje się Staré Město, a po drugiej dzielnica Malá Strana, czyli kolejny obowiązkowy punkt zwiedzania podczas wycieczki do Pragi. Po obu stronach mostu stoją bramy z wieżami – Malostranską Wieżą Mostową po stronie dzielnicy Malá Strana i Wieżą Staromiejską po stronie Starego Miasta. Obie można zwiedzić, bilet wstępu kosztuje około 100 koron czeskich. Wieże są doskonałymi punktami widokowymi, z których rozpościera się widok na rzekę i panoramę całego miasta.

Hradczany – królewska dzielnica Pragi

Naprzeciwko Starego Miasta, na wzgórzu po drugiej stronie rzeki znajduje się wizytówka Pragi, czyli dzielnica Hradczany nazywana też „Królewską Dzielnicą” i „Wzgórzem Królewskim”. Przez wiele lat miejsce miało status odrębnego miasta. Mieści się tu cały kompleks dawnych rezydencji królewskich otoczony wspaniałymi ogrodami. Hradczany są jedną z ważniejszych części Pragi, prawdopodobnie z powodu wznoszącego się w centralnym miejscu dzielnicy Zamku Praskiego, nazywanego potocznie Zamkiem na Hradczanach. Dodatkowo, przy wschodnim wejściu na Wzgórze Królewskie znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego możliwe jest podziwianie widoku niemal całego miasta.

Zamek na Hradczanach – dawna siedziba królów

Zamek na Hradczanach jest jedną z najwyższych tego typu budowli na całym świecie, jest też największym zamkiem na świecie pod względem powierzchni (zajmuje prawie 70 000 metrów kwadratowych i został wpisany do Księgi Rekordow Guinnesa). Zamkowe budowle wyróżniają się nie tylko swojąwielkością, ale też wyglądem – cały kompleks składa się z pałaców i kościołów zbudowanych w wielu różnych stylach architektonicznych. Dawniej ta wspaniała budowla była siedzibą królów niedostępną dla przeciętnego człowieka, dziś wciąż wznosi się dumnie nad miastem, ale urzęduje w niej prezydent Republiki Czeskiej. (Przez chwilę swoją siedzibę miał tu polski władca Bolesław Chrobry, który zajął zamek w 1003 roku). Obecnie zamkowe bramy i i tereny otaczające zamek są otwarte dla każdego i zapraszają do zwiedzania, aby wejść do środka, wystarczy wykupić bilet.

W skład całego kompleksu zamkowego na Hradczanach wchodzą:

  • Stary Pałac Królewski – najstarsza część kompleksu zamkowego, pochodząca z XII wieku,
  • Nowy Pałac Królewski – współczesna, przebudowana część zamku,
  • Belweder – królewski pałac letni zbudowany w połowie XVI wieku,
  • Pałac Lobkovicki – budynek wzniesiony w 1570 roku, w którego wnętrzach mieści się obecnie muzeum sztuki.

Po zamkowych dziedzińcach, pałacach i ogrodach można spacerować przez wiele godzin i jest to najlepszy sposob na to, aby poznawać barwną historię czeskich władców.

Część kompleksu zamkowego zajmują piękne Ogrody Królewskie założone na początku XVI wieku i do dziś będące ozdobą wzgórza zamkowego. Na terenie ogrodów poza zadbaną roślinnością można podziwiać wiele barokowych rzeźb, liczne fontanny oraz oranżerię. Wstęp do ogrodów jest całkowicie darmowy.

Katedra Św. Wita – czeska perła gotyckiej architektury

Na terenie Hradczan, tuż obok zamku na wzgórzu stoi imponująca Katedra Św. Wita – główny kościół w Pradze i jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej na terenie Środkowej Europy. Budowla powstawała przez 6 stuleci i jest zaliczana do grona największych atrakcji Pragi. Wewnątrz można zobaczyć między innymi wspaniałe prezbiterium, kilkanaście kaplic i witraże autorstwa Alfonsa Muchy, a głównym wejściem do świątyni jest tzw. Złota Brama ozdobiona scenami z Sądu ostatecznego. Zabytkowy kościół jest też miejscem, w którym przechowywane są insygnia koronacyjne czeskich królów, w tym korona św. Wacława – symbol suwerenności Czech.

Złota Uliczka – dawna dzielnica rzemieślnicza

Wzdłuż zamkowych murów znajduje się słynna Złota Uliczka, czyli szereg małych i uroczych, wielobarwnych domów, które zostały dobudowane do murów obronnych Zamku Praskiego w XVI wieku i dawniej były zamieszkiwane przez lokalnych rzemieślników i handlarzy. Największą grupę stanowili miejscowi złotnicy, stąd nazwa ulicy – Zlatnicka.

Na początku XX wieku w jednym z tutejszych domów mieszkał Franz Kafka – jeden z najsłynniejszych czeskich pisarzy, który właśnie w Pradze spędził całe swoje życie. Dawny dom Franza Kafki mieści się pod numerem 22 i obecnie jest w nim jeden ze sklepików. W pozostałych budynkach również znajdują się sklepy z pamiątkami oraz galerie prac lokalnych artystów i wystawy z ekspozycjami przedstawiającymi wystrój sprzed lat i dawny styl życia mieszkańców wzgórza zamkowego. Wstęp na Złotą Uliczkę obejmuje bilet upoważniający do zwiedzania Zamku Praskiego.

Złota Uliczka kończy się niewielkim przejściem, przy którym stoi Wieża Daliborka wzniesiona w czasach Władysława Jagiellończyka i pełniąca funkcję więzienia. Kawałek dalej można dostrzec Czarną Wieżę o podobnym przeznaczeniu.

Urokliwa Malá Strana

Mijając złotą uliczkę można dotrzeć do kolejnego miejsca pełnego zabytków. U stóp Zamku na Hradczanach, wzdłuż brzegu rzeki rozciąga się dzielnica Malá Strana, czyli Mniejsze Miasto. Jest to okolica pełna malowniczych, zielonych terenów i klimatycznych uliczek. Stoi tutaj okazały Pałac Wallenstina zbudowany w XVII wieku. Rozległy zespół pałacowo-ogrodowy był niegdyś siedzibą szlachty, a obecnie urzęduje z nim czeski senat.

Przy jednej z ulic na terenie dzielnicy znajduje się także interesujące muzeum Franza Kafki, gdzie można obejrzeć wiele pierwszych wydań jego książek oraz oryginalne listy, pamiętniki i rysunki. Kilka kroków dalej można obejrzeć ścianę Johna Lennona. Fragment muru w całości zapełniony jest kolorowym graffiti inspirowanym postacią artysty i twórczością zespołu The Beatles. W pobliżu słynnej ściany mieści się John Lennon Pub, w którym można posmakować wyśmienitego, czeskiego piwa.

Wzgórze Petrin – zielona oaza w centrum Pragi

Kolejnym charakterystycznym miejscem w Pradze jest skaliste wzgórze Petrin, które wznosi się nad miastem nieopodal Hradczan. Jest to typowo rekreacyjne miejsce z licznymi parkami, ogrodami i zielonymi skwerami. Ze szczytu wzgórza Petrin roztacza się wspaniały, panoramiczny widok na miasto i całą Dolinę Wełtawy, a rozlegle zielone tereny są idealnym miejscem na piknik lub odpoczynek na świeżym powietrzu.

Zwiedzanie Pragi – wskazówki

  • Najlepszym sposobem na to, aby zwiedzić Pragę wzdłuż i wszerz są oczywiście spacery ulicami miasta, jednak podczas zwiedzania pomocna może się okazać także sprawna komunikacja miejska, która pomoże dostać się w miejsca oddalone od centrum.
  • W przypadku zbyt małej ilości atrakcji lub nadmiaru wolnego czasu można wybrać się na wieczorny rejs po Wełtawie, podczas którego można podziwiać Most Karola oraz miasto z pokładu łodzi wycieczkowej.
  • Miłośnicy prawdziwej czeskiej kuchni w przerwach pomiędzy kolejnymi atrakcjami powinni odwiedzić jedną z praskich restauracji w centrum, gdzie można skosztować lokalnych smakołyków.

Add Comment