Góry we Włoszech – idealny kierunek na wakacje

góry we włoszech

Turyści odwiedzający Włochy cenią je głównie za liczne zabytki i słoneczne wybrzeże, jednak nie są to jedyne atrakcje Italii. Na terenie Włoch znajdują się wspaniałe pasma górskie, rozległe doliny i górskie jeziora, które umożliwiają aktywny wypoczynek z zapierającymi dech widokami.

Włochy: wakacje w górach czy nad morzem?

Wypoczynek w górach to dobry pomysł na spędzenie kilkudniowego urlopu i świetna odmiana dla wakacji w zatłoczonych, nadmorskich kurortach. Można też połączyć te dwie opcje podczas jednego wyjazdu. Taką możliwość dają Włochy – najbardziej górzysty kraj Europy i zarazem jedno z czołówki listy państw o najdłuższym wybrzeżu.

Na terytorium Włoch znajdują się dwa pasma górskie, podzielone na kilka mniejszych łańcuchów: fragment Alp z Tyrolem i Dolomitami na północy kraju oraz rozległe Apeniny ciągnące się wzdłuż Półwyspu Apenińskiego. Łącznie dają one tysiące kilometrów ciekawych tras turystycznych i setki atrakcji, a dodatkiem są niepowtarzalne górskie krajobrazy i wiele malowniczych zakątków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym we Włoszech znajduje się kilka szczytów o wysokości powyżej 4000 metrów n.p.m., co może zainteresować amatorów górskich wędrówek.

Zobacz także:

Alpy – górski trekking na północy Włoch

alpy - góry włochy

Alpy mają długość 1200 kilometrów i są najwyższym łańcuchem górskim w Europie. Rozciągają się od francuskiego wybrzeża Morza Śródziemnego aż po dolinę Dunaju w Austrii. Spora część gór leży we Włoszech i są one bardzo zróżnicowane pod względem krajobrazowym. To prawdziwy raj dla amatorów alpejskich krajobrazów i zapalonych narciarzy.

Włoskie Alpy dzielą się na kilkanaście oddzielnych pasm górskich:

  • Alpy Nadmorskie (najwyższy szczyt Argentera 3297 m n.p.m.)
  • Alpy Liguryjskie (najwyższy szczyt Punta Marguareis 2651 m n.p.m)
  • Alpy Bergamskie (najwyższy szczyt Pizzo di Coca 3052 m n.p.m.)
  • Alpy Kotyjskie (najwyższy szczyt Monte Viso 3841 m n.p.m)
  • Alpy Graickie (najwyższy szczyt Gran Paradiso 4061 m n.p.m.)
  • Alpy Pennińskie (najwyższy szczyt Dufour 4634 m n.p.m.)
  • Alpy Retyckie (najwyższy szczyt Bernina 4049 m n.p.m.)
  • Alpy Karnickie (najwyższy szczyt Coglians 2780 m n.p.m.)
  • Alpy Julijskie (najwyższy szczyt Triglav 2862 m n.p.m.)
  • Alpy Lepotyńskie (najwyższy szczyt Monte Leone 3553 m n.p.m.)
  • Prealpy Weneckie (najwyższy szczyt Cima dei Preti 2703 m n.p.m.)
  • Dolomity z południowym Tyrolem (najwyższy szczyt Marmolada 3342 m n.p.m.)

Na liście znajduje się także Mount Blanc – pasmo górskie i jednocześnie najwyższy szczyt w Alpach (Mont Blanc de Courmayeur 4748 m n.p.m.).

Alpy Nadmorskie – koleją na Lazurowe Wybrzeże

Alpy Nadmorskie to pasmo górskie leżące na terenie Włoch oraz częściowo na terytorium Francji i w obu tych krajach jest chronione. Część włoską obejmuje rezerwat Parco Naturale delle Alpi Marittime. Dodatkową zaletą regionu jest bliskie sąsiedztwo Lazurowego Wybrzeża z kultowymi, nadmorskimi kurortami. Z gór na wybrzeże można się dostać np. pociągiem. Train des Merveilles, czyli „pociąg cudów” to jedna z najciekawszych atrakcji okolicy. Linia kolejowa łączy nadmorską Niceę z alpejską wioską Tende, a jej trasa biegnie wzdłuż włoskiej granicy i prowadzi przez urokliwe górskie miasteczka oraz ponad 80 tuneli. Nazwa kolei ma związek z historią transportu zrabowanych w czasie II wojny światowej i odzyskanych dzieł sztuki.

Alpy Liguryjskie – góry z widokiem na morze

Pasmo Alp Liguryjskich także leży częściowo we Włoszech, a częściowo we Francji i jest najdalej wysuniętym na południe fragmentem Alp Wschodnich. Znajduje się tu między innymi popularny ośrodek narciarski Limone Piemonte, a latem największą atrakcją turystyczną jest pobliska Liguria z popularnymi nadmorskimi kurortami.

Alpy Bergamskie – najbardziej dzika część włoskich Alp

Alpy Bergamskie są fragmentem Alp Wschodnich i leżą pomiędzy Jeziorem Como a doliną rzeki Oglio. Są dzikie i piękne, choć nie aż tak spektakularne, jak pozostałe góry we Włoszech, ale dzięki temu mniej popularne i spokojne. Okolica słynie z górskich potoków, wodospadów i szczytów z widokiem na wspaniałe Jezioro Como.

Alpy Kotyjskie – źródło najdłuższej włoskiej rzeki

Pasmo Alp Kotyjskich to kolejny fragment Alp Zachodnich podzielony pomiędzy terytorium Włoch i Francji. Z ich najwyższego szczytu Monte Viso wypływa najdłuższa włoska rzeka – Pad. Największą atrakcją okolicy jest zabytkowe miasto leżące u podnóża gór, czyli Turyn. Z uroków zimy można korzystać w jednym z kilku ośrodków narciarskich, latem największą atrakcją są szlaki turystyczne z widokiem na otulone chmurami wierzchołki masywu Monte Viso i zieloną Dolinę Padu.

Alpy Graickie – Park Narodowy Gran Paradiso

Alpy Graickie także wznoszą się na pograniczu Włoch oraz Francji i leżą na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso. Okolica jest pełna malowniczych, niewymagających szlaków turystycznych z widokiem na Mount Blanc oraz cztery wierzchołki szczytu Gran Paradiso, który jest najwyższym szczytem Włoch leżącym w całości na ich terytorium.

Alpy Pennińskie – trekking na największy masyw Alp

Alpy Pennińskie stanowią fragment Alp Zachodnich i rozciągają się wzdłuż granicy włosko-szwajcarskiej od masywu Mont Blanc, aż po Przełęcz Simplon. Ich częścią jest wzgórze Monte Rosa -najpotężniejszy alpejski masyw górski, z kilkunastoma szczytami o wysokości ponad 4000 metrów n.p.m. Najpopularniejszą atrakcją tego regionu są górskie trekkingi.

Alpy Retyckie – stoki narciarskie w sercu Lombardii

Alpy Retyckie są częścią Alp Centralnych, są też najbardziej wysuniętym na zachód oraz najwyższym fragmentem włoskich Alp. Pasmo leży na terenie Włoch, Austrii i Szwajcarii. Po włoskiej stronie zajmują tereny Lombardii, a ich największą atrakcją są liczne ośrodki narciarskie, między innymi: Aprica, Bormio, Livigno, Passo del Tonale, Ponte di Legno czy Santa Caterina Valfurva. Tutejsze tereny narciarskie znajdują się na terenie Parku Narodowego Stelviow i w sezonie są tłumnie odwiedzane przez narciarzy z całego świata. Miejsce jest znane ze strefy wolnocłowej oraz długich zim, jest też ojczyzną bombardino – rozgrzewającego alpejskiego drinka przyrządzanego na bazie ajerkoniaku i whisky z dodatkiem bitej śmietany.

Alpy Karnickie – malownicza granica włosko-austriacka

Pasmo Alp Karnickich leży na terenie Włoch oraz Austrii, a jego główny grzbiet stanowi granicę pomiędzy tymi dwoma krajami. Okolica jest znana licznych szlaków turystycznych, które są proste i przyjemne, a podczas wędrówki zapewniają obłędne widoki na Dolomity i alpejskie krajobrazy.

Alpy Julijskie – raj dla miłośników sportów górskich

Alpy Julijskie to wapienne góry rozciągające się na terenie północno-wschodnich Włoch i Slowenii. Okolice są szczególnie atrakcyjne dla miłośników sportów górskich, znajdują się tu liczne szlaki piesze, ścieżki rowerowe oraz atrakcyjne miejsca do wspinaczki. Jednym z ciekawszych miejsc jest szczyt Monte Lussari z zabytkowym, liczącym sobie 600 lat sanktuarium, zbudowanym w otoczeniu górskich szczytów na wysokości 1789 metrów n.p.m.

Alpy Lepotyńskie – spacer z widokiem na górskie jeziora

Alpami Lepotyńskimi bądź Lepontyjskimi nazwany został centralny pas Alp Zachodnich leżący na pograniczu Włoch i Szwajcarii w pobliżu. Ich włoska część zajmuje rejony Piemontu, a z górskich szlaków można podziwiać widoki na jeziora Maggiore i Varese na północy Włoch.

Prealpy Weneckie – Jezioro Garda i zabytki

Pasmo Alp Weneckich jest nazywane także Prealpami Weneckimi i zajmuje obszar północnych Włoch. Góry są tłem dla kilku miast Trydentu i Wenecji Euganejskiej. U stóp górskich szczytów leży między innymi romantyczna Werona i zabytkowa Vicenza. Część pasma o nazwie Prealpi Gardesane wznosi się nad brzegiem największego z włoskich jezior – Jeziora Garda.

Dolomity – górskie krajobrazy z listy UNESCO

góry we włoszech - dolomity

Włoskie Dolomity nieprzypadkowo są przez wielu uznawane za najpiękniejsze góry świata. Są położone w północno-wschodniej części regionu Trydent-Górna Adyga i wyjątkowo urokliwe, co potwierdza umieszczenie Dolomitów na liście UNESCO w 2009 roku. Nie brakuje tu ani potężnych gór i formacji skalnych, ani głębokich i rozległych dolin, ani górskich przełęczy, a wszystko to otoczone zielonymi, alpejskimi krajobrazami. Na terenie Dolomitów znajduje się też najbardziej wysunięty na północ region Włoch, czyli Południowy Tyrol.

Najchętniej odwiedzane kurorty w Dolomitach to doliny Val di Sole oraz Val di Fiemme, oba biją rekordy popularności wśród miłośników zimowego szaleństwa. Kolejnymi popularnymi wśród turystów regionami są Bolzano oraz Cortina D’Ampezzo – dwa znane ośrodki sportów zimowych, w których znajdują się liczne wyciągi i mnóstwo różnorodnych tras narciarskich. Kolejną niesamowitą atrakcją Dolomitów jest trasa Grande Strada delle Dolomiti, czyli legendarna droga prowadząca serpentynami przez górskie przełęcze na wysokości powyżej 2000 metrów n.p.m. W Dolomitach znajdują się też słynne via ferraty, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza żelazne drogi- wyjątkowo trudne trasy wspinaczkowe utworzone na skalnych ścianach.

Apeniny – śródziemnomorski klimat i górskie krajobrazy

góry we włoszech - apeniny

Drugie włoskie góry to Apeniny, znacznie dłuższe i różniące się klimatem. Są to najbardziej rozległe góry Włoszech, nie wyróżniają się co prawda najwyższymi szczytami (najwyższym szczytem Apeninów jest Corno Grande – 2912 metrów n.p.m.), ale długością wspaniałymi krajobrazami łączącymi klimat gór i morza. Łańcuch górski ma długość 1350 kilometrów i rozciąga się wzdłuż wybrzeża całego Półwyspu Apenińskiego. Dzięki temu zachodnie wybrzeże Włoch jest tak wyjątkowe, a wszystkie nadmorskie hotele i restauracje poza dostępem do morza oferują widok na górskie szczyty.

Najciekawsze miejsca we włoskich Apeninach

Apeniny to góry niezwykle różnorodne i oferujące liczne atrakcje turystyczne. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się:

  • wędrówki szlakami Parku Narodowego Gór Sibillini,
  • przemierzanie tras wokół masywu Gran Sasso d’italia,
  • spacer po płaskowyżach Campo Imperatore i Castelluccio,
  • zwiedzanie ruin średniowiecznego zamku Rocca Calascio – najwyżej położonej twierdzy w Apeninach,
  • górskie wodospady, w tym największy na świecie sztuczny wodospad Marmore w Umbrii spadający z wysokości 145 metrów,
  • ośrodek narciarski Monte Cimone,
  • dzikie krajobrazy Parku Narodowego Majella.

Pasma górskie we Włoszech są nie tylko charakterystycznym elementem włoskiego krajobrazu, ale przede wszystkim ważną częścią tutejszej turystyki. Górskie regiony z powodzeniem można potraktować jako alternatywę dla nadmorskich kurortów.

Add Comment