Wodospady Iguazu

"Iguacu Falls Argentine side" by Charlesjsharp - Wikipedia
„Iguacu Falls Argentine side” by Charlesjsharp – Wikipedia

Wyższy niż Wodospad Niagara i znacznie szerszy z 275 kaskadami rozłożonymi w kształcie podkowy na prawie dwóch mil od rzeki Iguazu, wodospady Iguazu są wynikiem erupcji wulkanicznej, która pozostawiła kolejne duże pęknięcie w ziemi. Podczas pory deszczowej od listopada do marca, tempo przepływu wody płynącej nad wodospadami może osiągnąć 450 000 stóp sześciennych (12 750 m sześciennych) na sekundę.

Te szczegóły nie opisują wielkości wodospadów, ogromnej ilości wody (średnio 553 stóp sześciennych na sekundę) Grzmiącej w dół 269 stóp, tropikalnej lokalizacji i czystego piękna, które skłoniły Eleanor Roosevelt do powiedzenia „biedna Niagara”. Wodospady Iguazu podzielone są przez różne wyspy na osobne wodospady. Jednym z najbardziej znanych jest Devil’s Throat lub Gargantua del Diablo z jego wiecznym rozpylaniem wysoko nad wodospadami. Inne godne uwagi wodospady to San Martin, Bossetti i Bernabe Mendez.

Dotarcie do wodospadów Iguazu

Wodospady Iguazu, zwane po portugalsku Foz Do Iguaçu i Cataratas del Iguazu po hiszpańsku, leżą na granicy argentyńsko – brazylijskiej i są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Dotarcie tam to prosta sprawa. Sprawdź loty z twojego obszaru do miejsc w Brazylii lub Argentynie, aby uzyskać połączenia do wodospadów. Można również przeglądać hotele i wypożyczalnie samochodów.

Wodospad jest częścią jedynego praktycznie dziewiczego ekosystemu dżungli chronionego przez argentyńskie i brazylijskie parki narodowe po obu stronach kaskad. Dwie trzecie wodospadów znajduje się po argentyńskiej stronie rzeki, gdzie można również zwiedzić Park Narodowy Iguazu, gdzie są ścieżki dżungli i wędrówki ptaków. Zaplanuj cały dzień w parku, aby w pełni cieszyć się dziką florą i fauną.

Najlepsze sposoby na zobaczenie wodospadów Iguazu

Można zobaczyć wodospady i okolice w podróży pioruna, ale lepiej zaplanować co najmniej dwa dni. Widok od strony brazylijskiej jest najbardziej panoramiczny i nad wodospadami z Foz do Iguaçu odbywają się wycieczki helikopterem. Można również wziąć przejażdżki łodzią do wodospadów. Światło jest najlepsze rano do zdjęć.

Najlepiej widziany z brazylijskiej strony jest spektakularne diabelskie gardło, Garganta del Diablo, gdzie czternaście upadków spada 350 stóp z taką siłą, że zawsze jest 100-metrowa Chmura rozpylania nad głową. Uważaj na tęczę!

Aby zobaczyć z bliska, przejdź się przez subtropikalny Las Parku Narodowego Iguaçu do bazy Salto Floriano i weź windę na szczyt wodospadu. albo wyjść nad wodospad w Salto Union. Od strony argentyńskiej można przejść szeregiem wybiegów nad wodą wpadającą do diabelskiego wąwozu. Dostępne są kombinezony ochronne przeciwdeszczowe. W niektórych miejscach można pływać w strumieniu kaskad. Zapytaj lokalnie o instrukcje, ale należy pamiętać,że może mieć wynikający problem z pasożytami Skórki.

Najlepsze czasy, aby zobaczyć wodospady Iguazu są wiosną i jesienią. Lato jest intensywnie tropikalnie gorące i wilgotne, a zimą poziom wody jest znacznie niższy. Po obu stronach rzeki znajdują się Hotele, a wiele agencji turystycznych oferuje możliwość zwiedzania okolicy. Przejrzyj tę listę hoteli po brazylijskiej stronie wodospadów, lub tych po argentyńskiej stronie.

W dół od wodospadów, gdzie spotykają się rzeki Parana i Iguazu, podobnie jak granice Argentyny, Brazylii i Paragwaju. Każdy kraj stworzył punkt orientacyjny w swoich narodowych barwach na miejscu w każdym ze swoich krajów, gdzie można zobaczyć wszystkie trzy.

Historia wodospadów Iguazu

Nazwa wodospadu pochodzi od Guaraní słowa oznaczającego „wielką wodę.” Pierwszy hiszpański odkrywca, który zobaczył wodospad (widziałeś film misja?) był Álvar Núñez Cabeza de Vaca w 1541 roku, ale ogromna moc wodospadu nie została w pełni wykorzystana do czasu budowy ogromnej elektrowni wodnej Itaipu zbudowanej wspólnie przez Paragwaj i Brazylię.

Ukończona w 1991 zapora jest otwarta dla zwiedzających i dostarcza 12 600 000 KW mocy zaspokajających prawie 40% zapotrzebowania Brazylii i Argentyny na energię. Zapora jedna z największych na świecie jest reklamowana przez oba kraje jako arcydzieło techniki.

Add Comment