Copacabana – Rio de Janeiro

"Rio de janeiro copacabana beach 2010" by chensiyuan - Wikipedia
„Rio de janeiro copacabana beach 2010” by chensiyuan – Wikipedia

Rio de Janeiro zawsze było głównym miastem Brazylii dla turystów, ale miasto było w międzynarodowym centrum uwagi w 2016 roku, kiedy było gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich. Rio oferuje o wiele więcej dla zwiedzających niż całowane słońcem plaże, z których słynie na całym świecie oraz robieniem selfie przed Chrystusem Odkupicielem. Od próbowania autentycznych brazylijskich potraw w jednych z najlepszych restauracji w kraju do ucieczki od zgiełku miasta na jednodniową wycieczkę przez przyrodę, jest wiele do zrobienia w Rio o każdej porze roku.

Poniżej przedstawiam tylko kilka miejsc gdzie warto udać się i zobaczyć na własne oczy:

1. Plaże

Rio de Janeiro jest praktycznie synonimem plaż, niezależnie od tego, czy trafisz na zatłoczone brzegi Copacabana i Ipanema czy na spokojniejsze plaże, takie jak Leblon, który znajduje się na zachód od Ipanema. Alternatywnie, można wybrać Barra De Tijuca, gdzie odbyło się wiele wydarzeń Olimpijskich w 2016.

Są to jednak tylko plaże miejskie, a na obrzeżach centrum Rio de Janeiro znajdują się także dzikie miejsca do surfowania. Położony około 20 kilometrów (12,4 mil) na zachód od Barra da Tijuca dzielnicy Rio wewnątrz rezerwatu przyrody, Praia de Grumari (Plaża Grumari) jest nieco czystsza i cichsza niż te plaże wewnątrz miasta. Tymczasem plaże w kurorcie Armação dos Búzios, położonym około dwóch i pół godziny na wschód od Rio, zapewniają jeszcze bardziej zaciszną ucieczkę od tłumów miasta.

2. Zrób sobie Selfie przed Chrystusem Odkupicielem

Żadna podróż do Rio de Janeiro nie jest kompletna bez selfie przed Chrystusem Odkupicielem (Cristo Redentor po portugalsku) z wyciągniętymi ramionami i tandetnym uśmiechem na twarzy. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach, planując podróż w górę Corcovado, góry, na której stoi Chrystus i być może najbardziej kultowy Punkt widokowy Rio. Mianowicie, aby uniknąć długich kolejek i rozczarowań na stacji dla pociągu, który zabierze cię na szczyt góry, należy zamówić bilety Chrystusa Odkupiciela online z wyprzedzeniem.

Posąg Chrystusa Odkupiciela, znany jako jeden z siedmiu nowych cudów świata, jest naprawdę niezwykłym wyczynem rzeźby i architektury. Do dyspozycji gości jest 10-minutowa jazda pociągiem i krótka wspinaczka na 220 kroków do stóp posągu Chrystusa Odkupiciela, do wież nad Rio z imponującymi widokami na miasto, góry Sugarloaf oraz plaże Ipanema i Copacabana.

3. Odkryj niedoceniane centrum Rio

Mówiąc o łukach Lapa (które stanowią część akweduktu Carioca, który kiedyś dostarczał wodę pitną mieszkańcom Rio), to tylko jedna część niedocenianego centrum Rio de Janeiro. Weź pół lub cały dzień z dala od plaży, aby docenić piękno tej śródlądowej okolicy. Inne warte uwagi atrakcje to kolorowe Escadaria Selarón staircase i Theatro Municipal, którego olśniewająca architektura może sprawić, że poczujesz się jak w Europejskiej Stolicy.

4. Turystyka piesza

Czy spędzić trzy dni w Rio lub tydzień lub więcej można spędzić w mieście, należy zdecydowanie skorzystać ze wzgórz i gór, które otaczają miasto. Najpopularniejszym miejscem do uprawiania turystyki pieszej jest Morro dois Irmãos, który znajduje się na zachód od miasta i na plażach Lebron i Ipanema. Trasa do tego punktu widokowego jest stroma, ale wspinaczka zajmuje tylko około godziny i jest warta wysiłku. Inne popularne wycieczki w Rio de Janeiro to Pedra da Gávea i Pedra do Telégrafo, gdzie można zrobić zdjęcia, które sprawiają, że czujesz się, jakbyś miał spaść na śmierć.

5. Patrz Zachód słońca z Sugarloaf

Góra Sugarloaf, znana po portugalsku jako Pão do Açúcar, wznosi się wysoko nad Rio de Janeiro i jest jednym z najpiękniejszych zabytków miasta, niezależnie od tego, czy spoglądamy na nią z Corcovado, czy też z piasków Copacabana. Niektórzy turyści nie zdają sobie sprawy, że można wjechać kolejką linową na szczyt Sugarloaf, żeby obejrzeć zachód słońca. Przyjazd na kilka godzin przed zachodem słońca tak, że masz czas na spacer po Urca, niedocenianej lokalnej okolicy, która otacza stacji kolejki linowej.

6. Zobacz, gdzie powstała historia piłki nożnej

Nie jest tajemnicą, że Brazylia słynie z piłki nożnej i była jeszcze zanim kraj był gospodarzem Mistrzostw Świata w 2014. W rzeczywistości, możesz zobaczyć Fandom futbol prawie wszędzie, gdzie spojrzysz w Rio, ponieważ to coś więcej niż tylko narodowy sport Brazylii, to styl życia. Ludzie grają w piłkę nożną na plażach Ipanema i Copacabana, mieszkańcy Rio noszą koszulki swoich ulubionych gwiazd piłki nożnej, a mecze prawie zawsze grają na telewizorach w barach i restauracjach w całym mieście. Jednym ze sposobów na odkrycie tego na głębszym poziomie jest zwiedzanie stadionu Maracana, Rio premier miejsce dla sportu.

7. Wybierz się na wycieczkę po Faveli

Jeśli jedyne wrażenie na favelach, które istnieją w Rio, to film „Miasto Boga” z 2002 roku, to prawdopodobnie masz błędne wyobrażenie. Mimo że w tych miejscach panuje ubóstwo (a z pewnością także przemoc i handel narkotykami), większość ludzi, którzy nazywają je domem, po prostu stara się zbudować lepsze życie dla siebie i swoich dzieci. Jednym z coraz bardziej lukratywnych sposobów, aby to zrobić, jest zapraszanie grup turystów do odwiedzenia.

Należy jednak uważać przy wyborze trasy favela. Oprócz tego, że niektóre z tych wycieczek koncentrują się głównie na piciu i imprezach, często nie dają wiele lub żadnych pieniędzy do społeczności, które odwiedzają. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj z recepcjonistą lub konsjerżem w Twoim hotelu w Rio i poproś go o rozmowę z organizatorem wycieczki, z którą dokonasz rezerwacji.

8. Odwiedź najbardziej unikalne muzeum Brazylii

Oscar Niemeyer był wizjonerskim architektem i jedną z najbardziej wpływowych postaci nie tylko w budownictwie XX-wiecznej Brazylii, ale na całym świecie. W rzeczywistości był odpowiedzialny za wiele struktur w Brasilii, starannie zaplanowanej stolicy kraju, w której wzorowano się na wielu innych miastach międzynarodowych.

Jeśli szukasz próbki tego słynnego architekta mistrzowskie dzieło bliżej Rio, można udać się tuż nad Guanabara Bay do Niterói, gdzie znajdziesz Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói. Niemeyer zaprojektował i zbudował to unikalne muzeum w 1996 roku, aby wyglądało jak UFO stojące na 16 metrów wysokości i 50 metrów średnicy. Obecnie mieści się w nim kolekcja 1217 dzieł kolekcjonera sztuki Joao SATA mini, gromadzona od lat 50.

Add Comment