Wielka Rafa Koralowa

"Amazing Great Barrier Reef" by Sarah_Ackerman - Wikipedia
„Amazing Great Barrier Reef” by Sarah_Ackerman – Wikipedia

Miasto Cairns w Far North Queensland jest jednym z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie dla podróżników przygód i miłośników przyrody. Dzięki Wielkiej Rafie Koralowej i lasowi Deszczowemu Daintree, ten tropikalny raj jest otoczony wspaniałymi wodospadami, plażami, wyspami i górami.

Oprócz tych atrakcji na świeżym powietrzu, w Cairns znajdują się wielokrotnie nagradzane restauracje, dziwaczne muzea i Oceanfront resorts. Jeśli Wielka Rafa Koralowa znajduje się na twojej liście życzeń, ten przewodnik pomoże Ci zdecydować, kiedy odwiedzić, Co zobaczyć i zrobić, co zjeść i gdzie się zatrzymać podczas podróży.

Planowanie Podróży

– Najlepszy czas na wizytę: najlepszy czas na wizytę w Cairns jest między czerwcem a październikiem. Jest to okres, w którym pora sucha pokrywa się z brakiem użądlenia morskiego, choć ceny i poziom tłumu są wyższe. Jeśli jednak skorzystasz z okazji, aby odwiedzić podczas wilgotnej Pory roku, będziesz mógł zobaczyć Las deszczowy Daintree w jego najpiękniejszych.
– Język: Australia nie ma języka urzędowego, ale angielski jest używany prawie wszędzie. Niektórzy mieszkańcy Cairns mówią także innym językiem, jak koreański, mandaryński czy Japoński. Tradycyjni właściciele Regionu Cairns posługują się językiem Dżabugajskim i jidysz.
– Waluta: Dolar Australijski jest walutą narodową.
– Poruszanie się: Cairns ma sieć połączeń autobusowych, które obejmują miasto i są szczególnie przydatne do zwiedzania północnych plaż. Bilety można kupić na pokładzie za gotówkę.
– Wskazówka podróżnicza: klimat w Cairns jest zupełnie inny niż w południowo-australijskich miastach, takich jak Sydney i Melbourne. Upewnij się, aby zbadać pogodę przed wyjazdem i spakować wygodne ubrania na wilgotne warunki.

Co warto zrobić?

– Odkrywanie cudów natury Dalekiej Północy Queensland jest priorytetem dla większości odwiedzających Cairns, ale jest jeszcze wiele do zobaczenia i zrobienia. Od opalania się słońcem na przepięknych plażach miasta do zwiedzania muzeów i jedzenia niesamowitego jedzenia, ten mały klejnot uderza znacznie powyżej swojej wagi.

– Nurkować na Wielkiej Rafie Koralowej. Istnieje wiele sposobów, aby doświadczyć największej rafy koralowej na świecie, w zależności od czasu masz dostępny, zainteresowania i budżetu. Jednodniowa wycieczka na Green Island jest świetną opcją dla początkujących, podczas gdy nowożeńcy i luksusowi podróżnicy mogą zdecydować się na pobyt na jednej z tropikalnych wysp regionu.

– Zbadaj Las deszczowy Daintree. Cairns jest znane na całym świecie jako brama do Wielkiej Rafy Koralowej, ale czy wiesz, że szczyci się drugim wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO? 1 Ten starożytny Las Deszczowy jest podzielony na dwie części, Mossman Gorge i Cape Tribulation. Rozpocznij swoją przygodę w Daintree Discovery Centre.

– Poznaj Atherton Tablelands, miskę żywności z dalekiej północy Queensland. Miasto Kuranda jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia, dzięki malowniczej kolei i kable, które łączą go Cairns. Jeśli masz własny transport, możesz zejść z utartego szlaku w Millstream Falls, rury lawy Undara, Chillagoe Caves lub Misty Mountains wilderness trails.

Co jeść i pić?

Dzięki tropikalnej pogodzie i długiej historii rolnictwa, Cairns jest domem dla imponującej i często zaskakującej sceny gastronomicznej. Globalne wpływy od Bali po Francję mieszają się z lokalną obsesją kawy, aby wyprodukować dziesiątki kawiarni i restauracji, które warto odwiedzić.

Jako popularne miejsce dla turystów, Cairns od dawna znane jest z wyluzowanych pubów i barów hostelowych, które często są zatłoczone przez młodych ludzi imprezujących do wczesnych godzin porannych. W ostatnich latach rozwinął się także zbiór wyrafinowanych barów koktajlowych i znakomitych gastropubów, co oznacza, że to miasto ma coś do zaoferowania każdego rodzaju podróżników.

Gdzie się zatrzymać?

Cairns to rozległe miasto położone między pasmem górskim a wybrzeżem, z możliwościami zakwaterowania od pięciogwiazdkowych kurortów po niedrogie Airbnbs. Z populacją nieco ponad 160,0002, Cairns ma tylko dwie główne opcje do wyboru przy podejmowaniu decyzji, gdzie się zatrzymać.

Jeśli szukasz wakacji na plaży, prawdopodobnie skończysz w jednej z ekskluzywnych enklaw na północ od Cairns, jak Palm Cove lub Port Douglas. Jak wspomniano powyżej, istnieje również kilka niesamowitych możliwości zakwaterowania na wyspach, które są przerywane przez Wielką Rafę Koralową.

Z drugiej strony, jeśli wolisz być blisko wszystkich działań, centrum miasta ma restauracje, muzea, Laguna i dość esplanade wszystkie w odległości spaceru. Prawie wszystkie wycieczki i rejsy z Cairns Marina w samym sercu miasta. Tutaj znajdziesz przytulne pensjonaty, międzynarodowe sieci hotelowe i schroniska backpacker rozłożone na kilka bloków.

W tym pełnometrażowym przewodniku przeczytaj nasze rekomendacje dotyczące najlepszych hoteli w Cairns.

Jak się tam dostać?

Jeśli nie planujesz przejechać 1200 mil w górę wybrzeża od Sydney, dotrzesz do Cairns przez Cairns Airport (CNS). Lotnisko znajduje się 10 minut jazdy na północ od miasta i oferuje połączenia do wszystkich australijskich stolic (z wyjątkiem Hobart), a także Bali, Singapuru, Shenzhen, Osaki, Tokio, Port Moresby i Auckland. Istnieją również linie autobusowe dalekobieżne, które łączą Cairns z miastami położonymi dalej na południe.

Jednokierunkowa taksówka lub przejażdżka-share wycieczka z lotniska do centrum miasta będzie kosztować od AU$25 do $30. Niektóre usługi transferowe są również dostępne do pobliskich hoteli. Wynajem samochodu może być niedrogie i łatwy sposób podróżowania dalej wokół Queensland.

Kultura i obyczaje

Cairns znajduje się na tradycyjnych ziemiach Aborygenów Bama lasów deszczowych3. Brytyjska kolonizacja rozpoczęła się około 1860 roku, a Cairns szybko rozwijało się jako ośrodek turystyczny i rolniczy od połowy 1900 roku. dziś obszar ten jest bezpiecznym i przyjaznym miejscem do odwiedzenia, a turystyka stanowi prawie 10% regionalnej gospodarki Queenslandu.

Napiwki w Australii są całkowicie dobrowolne. Jeśli chcesz dać napiwek za doskonałą obsługę w restauracji lub hotelu, nie krępuj się—około 10 procent to standard. Serwery i inni pracownicy hotelowi otrzymują w Australii stosunkowo wysoką płacę minimalną, więc napiwki są doceniane, ale nie są niezbędne.

Wskazówki Dotyczące Oszczędzania Pieniędzy

Ze względu na swoją izolację geograficzną Cairns jest jednym z najdroższych miast w Australii do odwiedzenia. Prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za co najmniej jedną wycieczkę (do odwiedzenia Wielkiej Rafy Koralowej), a oprócz tego jest dość drogie jedzenie i zakwaterowanie. Jednak istnieje kilka łatwych sposobów, aby zarządzać budżetem podczas wizyty Far North Queensland.

– Jedzenie na mieście to spory wydatek w Cairns. W centrum miasta znajduje się supermarket Woolworths z przekąskami, kanapkami, napojami, a nawet gotowymi daniami na sprzedaż. Istnieją również darmowe grilla i obszary piknikowe wzdłuż Esplanade, tak że każdy może korzystać.
-Jako przystanek końcowy dla wielu wycieczkowiczów, Cairns jest doskonałym miejscem do odebrania samochodów lub samochodów kempingowych, które muszą być przeniesione z powrotem na południe po obniżonej cenie. Skontaktuj się bezpośrednio z lokalnymi agencjami wynajmu, aby uzyskać aktualne informacje.
– Wstęp do Cairns Art Gallery i Cairns Botanic Gardens jest bezpłatny. W Esplanadzie często odbywają się również bezpłatne zajęcia.

Add Comment