Padwa i jej atrakcje: bazylika św. Antoniego

bazylika świętego Antoniego Padwa
via Wikimedia Commons

Bazylika św. Antoniego w Padwie to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych, jakim mogą się pochwalić Włochy. Ten zabytek to również ważny cel wycieczki dla każdego miłośnika średniowiecznego budownictwa oraz cennych zabytków sakralnych. Chętnie zaglądają tu również pielgrzymi, a biura podróży ułatwiają im zaplanowanie pobyty w miejscu, które od dawna kojarzone jest z kultem św. Antoniego. Nic dziwnego, że większość turystów zwiedzanie Padwy rozpoczyna od wizyty w tutejszej bazylice św. Antoniego. Jest to wyjątkowy zabytek architektury sakralnej, któremu warto poświecić więcej uwagi z kilku względów. Jakich?

Bazylika św. Antoniego w Padwie to ciekawe połączenie stylu romańskiego i gotyckiego, przy czym ich dopełnieniem są elementy typowe dla architektury bizantyjskiej. Tu najlepiej widać te trendy, które dominowały w XIII wieku we włoskim budownictwie. Bazylika ta zachwyca jednocześnie swymi rozmiarami. Jest to jedna z największych świątyń, jakimi mogą się pochwalić Włochy. Długość bazyliki to 118 metrów, a jej szerokość dochodzi do 32 metrów. W tym ogromnym wnętrzu czeka wiele ciekawych zabytków sztuki sakralnej, którym warto przyjrzeć się dokładniej.

Miejsce, które musisz zobaczyć, wybierając się do słonecznej Italii to Rzym. Zobacz artykuł o rzymskim zabytku: informacje o koloseum

via Wikimedia Commons

Jednym z najważniejszych miejsc w tej bazylice jest kaplica św. Antoniego, w której można podumać przy szczątkach tego słynnego franciszkanina. Jego relikwie przyciągają, podobnie zresztą jak wspaniałe płaskorzeźby, za pomocą których przedstawiono liczne cuda związane z tym świętym. Warto też zwrócić uwagę na wspaniały ołtarz główny, który jest dziełem słynnego Donatella. Bazylika w Padwie może się też pochwalić ciekawymi freskami oraz polskim akcentem. Jest nim ołtarz poświęcony Polakowi – Maksymilianowi Kolbemu. Wielu turystów w czasie wycieczki po Padwie nie ogranicza się do zwiedzenia tej bazyliki. Biura podróży zachęcają też do odwiedzenia sąsiadującego ze świątynią klasztoru, którego dumą jest piękny dziedziniec z XV wieku.

Włochy oraz takie miasta jak Padwa to niezwykle atrakcyjny cel każdej wycieczki. wiedza o tym doskonale biura podróży, które przyciągają licznymi ofertami odkrywania tych niezwykłych zakątków Europy. Z pewnością warto z takich ofert skorzystać, gdyż Włochy mogą nas zaskoczyć swym bogactwem oraz niepowtarzalnym pięknem.

Add Comment