Atrakcje na wyspie Samos w Grecji – TOP 5 najciekawszych atrakcji

wyspa samos grecja

Malownicza, pełna atrakcji Grecja, od lat jest ulubionym kierunkiem turystów. Piękne, kamieniste plaże, wysoka temperatura i niesamowite widoki sprawiają, że sezon turystyczny w Grecji trwa niemal przez cały rok. Jedną z najbardziej popularnych greckich wysp jest Samos. To właśnie tutaj znajdują się najciekawsze atrakcje, które przypadną do gustu każdemu, bez względu na wiek czy upodobania. Gdzie znajduje się Samos i dlaczego warto zwiedzić tę bajeczną wyspę? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z Marcinem Zawadą – redaktorem naczelnym portalu podróżniczego!

Grecka wyspa Samos ulubionym punktem na turystycznej mapie. 

Samos jest wyspą, która leży nieopodal zachodniego brzegu Turcji. Prócz bajecznej plaży, rozpościerają się stąd niesamowite widoki, a wysoka temperatura sprawia, że niemal przez cały rok, możemy zaznać tu nie tylko kąpieli w Morzu Egejskim, ale również słonecznych.

Nie tylko morze czy zabytki zapierają dech w piersi. Jako jedno z nielicznych miejsc na terenie Grecji, Wyspa Samos posiada żyzne gleby, dlatego uprawia się na niej między innymi popularne cytrusy. Wyspa jest jest zazieleniona, a przy tym posiada miejsca zacienione, co z pewnością ułatwi odpoczynek w trakcie upałów. Co jeszcze ma do zaoferowania Samos?

Samos a Mitologia Grecka. Jaka historia wiąże się z wyspą?

W Grecji wierzy się, że Samos jest wyjątkową wyspą. Według wierzeń uważa się, że to właśnie na tej wyspie przyszła na świat Hera. Hera czyli bogini płodności i niebios, jest też patronką macierzyństwa. Jedną z najbardziej kojarzonych z miejscem pamiątek, jest słynny kubek Pitagorasa. Dlaczego? Mieszkańcy Grecji twierdzą, że to właśnie tu przyszedł na świat również Pitagoras, dlatego miejsce jest tak wyjątkowe. 

Najlepsze atrakcje Samos. Lista top 5 miejsc. 

Jakie są największe atrakcje na wyspie Samos w Grecji? Samos i jej okolice, są doskonałym miejscem do zwiedzania. Znajdziemy tu różnorodne atrakcje turystyczne, od obiektów historycznych, po całe, mniejsze wioski, wyróżniające się przede wszystkim pięknymi widokami. O to lista 5 najbardziej popularnych atrakcji, które ma do zaoferowania Samos. 

1. Kokkari.

Kokkari to niewielka wioska rybacka, która leży nieopodal Wyspy Samos.  Znajduje się tam popularny wśród turystów kościół Agios Nikolaospiękna przystań oraz liczne miejsca odpowiednie do spacerowania i fotografowania. Jest jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów. 

2. Plaże Samos. 

Wyspa Samos to prawdziwa skarbnica przepięknych plaż. Prócz popularnych w Grecji plaż kamienistych, na turystów czekają też plaże żwirowe i piaszczyste. Oprócz lazurowej wody, znajduje się tu sporo zieleni. Na brzegu są specjalne domki, leżaki a nawet niewielkie sklepiki, które umilą odpoczynek każdemu. 

Wiele plaż zlokalizowanych na terenie Samos, posiada przepiękne miejsca wprost idealne do sesji zdjęciowych, a nawet organizowane są liczne rejsy krajoznawcze. To doskonałe miejsce dla miłośników przyrody, gdyż znajdują się tu liczne gatunki roślin i zwierząt, których nie zobaczymy nigdzie indziej. 

3. Wzgórze Herajon.

Herajon jest wzgórzem, na którym mieści się Sanktuarium bogini Hery. Świątynia jest pięknym miejscem, które warto zobaczyć. Jest to również doskonały dowód na to, że niegdyś mieszkali tu ludzie, i to prawdopodobnie w epoce brązu. 

4. Tunel Eupalinosa.

Tunel Eupalinosa jest atrakcją, która powinien zobaczyć każdy turysta. Wydrążony w 236 metrowej górze tunel, pełnił funkcję akweduktu Pitagorionu. Jego całkowita długość wynosi aż 1036 m długości. Do jego budowy zatrudniono jeńców i niewolników z Lesbos. Średnia wysokość tunelu to 1,75 m. Spacer w tunelu jest niesamowitym doświadczeniem. To nie tylko piękne widoki, ale również poznanie sposobu na ówczesne budowanie w skałach. Atrakcja jest na tyle popularna, że można do niej dotrzeć zarówno pieszo, jak i korzystając z komunikacji miejskiej. 

5. Niebieska ulica. 

Pomalowana na niebiesko ulica Pitagori, jest miejscem wyjątkowym. Mieszkańcy upiększyli swoje domy kolorami ściśle związanymi z Grecją. Prócz pomalowanych domów, znajdują się tam liczne ozdoby i masa zieleni, co nadaje miejscu niepowtarzalnego wyglądu.   Wyspa Samos jest doskonałym kierunkiem turystycznym. To gwarancja wspaniałej zabawy, pięknych widoków i pogody. Każdy z pewnością znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie, a wszystko za sprawa różnorodnych atrakcji, jakie oferuje wyspa.

Add Comment