Podróże na każdą kieszeń

Podróże na każdą kieszeń

Po całym roku ciężkiej pracy nadchodzi czas na upragniony urlop. Co zrobić jeżeli w realizacji marzenia o podróży przeszkadza napięty budżet? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą zorganizować wakacje niskim kosztem. 

Wyjazdy z biurem podróży

Biura podróży są chętnie wybierane przez osoby ceniące wygodę i nastawione na odpoczynek przy hotelowym basenie. To dobra opcja również dla tych, którzy nie władają językiem obcym i obawiają się problemów komunikacyjnych na miejscu. Ceny wycieczek mogą jednak przyprawić o zawrót głowy. Aby znaleźć jak najlepszą ofertę warto zastosować poniższe metody:

  1. Rezerwacja z dużym wyprzedzeniem czyli tak zwane oferty „first minute”, które niejednokrotnie wystawiane są w bardzo korzystnych cenach w celu szybszej sprzedaży.
  2. Polowanie na promocje z kategorii „last minute”- kiedy na daną wycieczkę zostają wolne, niewyprzedane miejsca, biura znacznie obniżają ceny aby uniknąć strat finansowych. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i elastyczność odnośnie kierunku wyjazdu- być może wymarzona lokalizacja nie będzie już dostępna.
  3. Odkupienie wycieczki- niejednokrotnie powody losowe zmuszają klientów do rezygnacji z wykupionej podróży. Biura nie gwarantują pełnych zwrotów dlatego też odsprzedanie wycieczki pozostaje jedyną opcją na odzyskanie wpłaconej kwoty. Takich ofert najlepiej szukać na specjalnych grupach podróżniczych na Facebooku.

Duże możliwości w zakresie ograniczania kosztów dają również podróże na własną rękę. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na kilka punktów.

Tani bilet poproszę

Zarówno podróże zagraniczne jak i krajowe wymagają dojazdu, a najczęściej wybieranymi środkami komunikacji są samolot lub samochód. W przypadku samolotu warto śledzić oferty tanich linii lotniczych, które często oferują loty międzynarodowe nawet za równowartość dwóch biletów do kina! Znacznym ułatwieniem będzie założenie elastycznych dat wylotu i przylotu- wyszukując oferty na cały miesiąc można zauważyć, że zazwyczaj ceny znacznie różnią się pomiędzy poszczególnymi dniami. Warto unikać popularnych dat- okolice świąt czy długich weekendów będą wycenione znacznie drożej.

Istnieje też kilka sposobów na oszukanie algorytmów wyszukiwarek. W sieci można znaleźć wiele instrukcji wskazujących na używanie trybu incognito, czyszczenie ciasteczek lub nawet łączenie się przez VPN przed przystąpieniem do przeszukiwania popularnych portali. Co ciekawe, poleca się unikać rezerwowania biletów lotniczych w weekendy, znacznie lepsze będą wtorki lub środy. Przed rezerwacją lotu należy zweryfikować czy cena zawiera bagaż, gdyż dodatkowe opłaty za walizkę mogą przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. 

Jeśli wybraną metodą dotarcia do celu jest samochód, opcje na oszczędności są nieco inne. Tutaj duże znaczenie ma ilość podróżujących, na których można rozłożyć koszty paliwa. Istnieje kilka portali za pośrednictwem których można dołączyć do czyjegoś przejazdu, lub znaleźć kompana do swojego. Korzyścią będzie nie tylko oszczędność finansowa, ale też możliwość poznania nowych ludzi, co jest ważnym punktem każdej podróży. W czasie jazdy warto unikać stacji benzynowych położonych przy głównych trasach ponieważ ceny paliwa często są na nich znacznie wyższe niż na tych gorzej położonych.

Hotel, pensjonat, a może coś innego?

Możliwości noclegowe dostępne w dzisiejszych czasach są niezliczone. Wśród ciekawych opcji nienadwyrężających budżetu można wyróżnić:

  • pola namiotowe – wbrew pozorom jest to nie tylko opcja dla lubiących ekstremalne przygody. Wiele campingów posiada doskonałe zaplecze sanitarne oraz oferuje ciekawe opcje rozrywkowe. Ich lokalizacja często jest bardzo kusząca, a klimat panujący w takich miejscach- nie do podrobienia.
  • hostele – popularne szczególnie wśród młodych podróżników. Na ogół oferują miejsca w izbach wieloosobowych lub średniej klasy pokoje.
  • najem krótkoterminowy – umożliwia wynajem mieszkań, domów lub pokojów od osób prywatnych. Popularność tego sposobu rośnie na przestrzeni lat. Zaletą jest możliwość znalezienia niepowtarzalnych miejsc z duszą, często w doskonałej lokalizacji. 
  • coach surfing – jest to opcja zupełnie darmowa, a polega na nocowaniu w domach u ludzi chętnych przyjąć gości na przysłowiowej kanapie. Wspaniałe rozwiązanie dla towarzyskich i otwartych osób, ceniących możliwość poznania lokalnej społeczności.

To tylko kilka przykładów na ograniczenie kosztów związanych z noclegiem. Warto też pamiętać, że wiele sieci hotelowych oraz linii lotniczych bierze udział w programach lojalnościowych, w których za zgromadzone punkty możemy odbierać zniżki na kolejne usługi. 

Na czym nie warto oszczędzać

tanie podróże

Tanie podróżowanie jest bardzo kuszące, należy jednak pamiętać, że nie na wszystkim warto oszczędzać. Ubezpieczenie podróżne to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych, a może pomóc uniknąć wiele stresu oraz wydatków kiedy przytrafi się wypadek. Wybierając się do innych krajów należy też zapoznać się z zalecanymi w danym regionie szczepieniami. Aby ułatwić sobie komunikację, warto znać chociaż podstawowe zwroty w lokalnym języku.

Istnieje wiele sposobów na tanie, a zarazem bezpieczne podróżowanie. Każda podróż to doświadczenie, które nie tylko pozwala oderwać się od codzienności, ale także wzbogaca i zostawia niezapomniane wspomnienia. Szczęśliwie, ograniczony budżet nie musi oznaczać konieczności rezygnacji z eksplorowania świata.

Add Comment