Gdzie w góry zimą?

gdzie w góry zimą

Czasami wystarczy kilka dni wolnego czasu i odpowiedni plan wycieczki, aby spędzić niezapomniane ferie zimowe bez opuszczania kraju. Polskie góry zimą zachwycają panoramicznymi widokami, zapraszają do pieszych wędrówek pośród rozległych dolin oraz ośnieżonych szczytów i zapewniają świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Które miejsca w polskich górach są najlepsze na ferie zimowe oraz gdzie w Polsce można znaleźć łatwe szlaki górskie na rodzinne wycieczki i najlepsze tereny na zimowe wędrówki we dwoje?

Polskie góry zimą – gdzie warto pojechać na ferie zimowe?

O ile latem zagraniczne wyjazdy są w pełni uzasadnione, głównie ze względu na warunki pogodowe, o tyle już zimą wcale nie trzeba opuszczać kraju, aby znaleźć ciekawe atrakcje i wypocząć oraz spędzić wolny czas w otoczeniu pięknej scenerii. Polskie góry nie potrzebują reklamy, zachwycają pięknymi widokami o każdej porze roku, a szczególnie atrakcyjne są zimą.

Latem krajobraz gór mieni się odcieniami szarości przeplatanymi soczystą zielenią lasów iglastych, a na zimę zmienia się w magiczną krainę pełną śniegu i lodu mieniącego się w promieniach słońca. Zimowa aura sprawia, że nawet najniższy górski szczyt gwarantuje przepiękne widoki, a bajkowa sceneria, orzeźwiające powietrze i śnieg skrzypiący pod stopami dodadzą uroku nawet krótkiej przechadzce.

Powinno zaciekawić Cię:

Szlaki turystyczne oraz malownicze tereny idealne na zimowe wycieczki to tylko nieliczne ciekawe atrakcje, na jakie można liczyć podczas pobytu w górach zimą. Zimową porą pasma górskie pokryte są białym puchem i zapraszają turystów do spędzania czasu na stoku, na kulig zakończony ogniskiem lub na zimową wędrówkę z widokami na ośnieżone szczyty. Górskie schroniska PTTK i przytulne kawiarnie w górskich miasteczkach kuszą rozgrzewającą herbatą z prądem, pyszną gorącą czekoladą i aromatycznym grzanym winem. Zima to również idealny czas na wizytę w basenach termalnych, które zapraszają do kąpieli w przyjemnie ciepłej wodzie z widokiem na góry. Które z Polskich gór zapewniają najlepsze, zimowe atrakcje?

Tatry: zimowe szlaki turystyczne, najlepsze ośrodki narciarskie i najpiękniejsze tatrzańskie doliny

gdzie w góry zimą - tatry

Tatry są najdłuższym i najwyższym pasmem górskim w Polsce i z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać ich walorów. Góry wznoszą się na granicy Polski oraz Słowacji i kuszą turystów o każdej porze roku. Wiosną i latem zachwycają zielonymi dolinami i ukwieconymi polanami, jesienią kolorowymi, górskimi pejzażami, a zimą malowniczymi widokami gór i drzew ukrytych pod grubą warstwą białego puchu, który w ostatnich latach coraz rzadziej pojawia się na nizinach. Góry zimą potrafią zauroczyć każdego, wystarczy spojrzeć na górskie szczyty pokryte warstwą śniegu i otoczone ośnieżonymi drzewami, lecz nie są to jedyne atrakcje, jakie czekają na odwiedzających.

W Tatrach istnieją liczne szlaki turystyczne, są wśród nich zarówno te przeznaczone dla profesjonalistów, jak i te nadające się dla amatorów. Można wejść np. na Kasprowy Wierch, zdobyć szczyt Gęsiej Szyi, z którego roztacza się jedna z piękniejszych panoram Tatr lub wjechać na szczyt Gubałówki – dolna stacja kolejki znajduje się w samym sercu Zakopanego, na końcu Krupówek.

Tatry to nie tylko szczyty gór i górskie miejscowości, na uwagę zasługują również malownicze, zielone doliny rozciągające się wokół tatrzańskich szczytów. Przełęcze, doliny i polany otoczone górami są idealnym miejscem na romantyczne spacery i rodzinne wycieczki. Tymi najpopularniejszymi i najpiękniejszymi bez względu na porę roku są:

  • Dolina Rybiego Potoku – najpiękniejsza pod względem widoków dolina Tatr, z wygodną, asfaltową drogą prowadząca pod samo Morskie Oko, najsłynniejsze jezioro polodowcowe, które nawet zamarznięte robi ogromne wrażenie,
  • Dolina Roztoki – malownicza dolina oddzielona od Doliny Pięciu Stawów strugami najpiękniejszego w Tatrach i największego w Polsce wodospadu Siklawa, który spływa kaskadami z wysokości 70 metrów,
  • Dolina Chochołowska – wiosną słynie z widoku łąk ukwieconych krokusami, zimą zachwyca widokami na panoramę gór w otoczeniu bajkowej, zimowej scenerii,
  • Hala Gąsienicowa – miejsce, w którym krzyżuje się wiele ciekawych szlaków turystycznych z przyjemnymi, płaskimi terenami idealnymi na zimowe spacery,
  • Dolina Kościeliska – popularna i uznawana za najbardziej malowniczą dolinę w Tatrach Zachodnich, a zimową porą idealna na spacery i rodzinne wycieczki,
  • Dolina Pięciu Stawów – z malowniczymi widokami na górskie szczyty i najpopularniejsze, tatrzańskie jeziora skute lodem (wbrew pozorom jest ich znacznie więcej niż wskazuje nazwa).

Poza urokliwymi, rozległymi terenami Podhala z zielonymi dolinami oraz szczytami widocznymi z Zakopanego i okolicznych miejscowości, w skład Tatr wchodzą również piękne, nieco dzikie Beskidy:

  • Beskid Sądecki z licznymi szlakami turystycznymi oraz niesamowitą ścieżką w koronach drzew, na której końcu czeka wysoka wieża widokowa,
  • Beskid Żywiecki z pięknymi krajobrazami Babiogórskiego Parku Narodowego oraz kilometrami łatwych, widokowych szlaków turystycznych z możliwością wejścia na szczyt Babiej Góry, skąd roztacza się niepowtarzalny widok na panoramę Tatr,
  • Beskid Śląski z kilkunastoma niewysokimi szczytami do zdobycia i najstarszym schroniskiem górskim w Beskidach,
  • Beskid Niski znany z dzikiej przyrody, gęstych lasów i górskich potoków oraz opuszczonych wsi i zabytkowej, drewnianej architektury,
  • Beskid Wyspowy z dziesiątkami samotnych szczytów do zdobycia i licznymi punktami widokowymi, z których przy dobrej widoczności można dostrzec Tatry, Gorce i Pieniny.

Jedną z największych atrakcji, jakie mają do zaoferowania góry zimą, są jednak ośrodki sportów zimowych. W Tatrach na wielbicieli białego szaleństwa czekają liczne stoki i wyciągi narciarskie, więc jest w czym wybierać. W poszukiwaniu śniegu i doskonałych warunków do szusowania na stoku można odwiedzić między innymi miejscowości Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Wisła czy Zakopane. Najpopularniejszymi wyciągami narciarskimi są te ze stacjami na szczycie Gubałówki, Kasprowego Wierchu i na Jaworzynie Krynickiej.

Doskonałym sposobem na relaks po powrocie ze szlaku jest wizyta w basenach termalnych. W okolicy znajduje się kilka kompleksów basenowych – Termy Chochołowskie, Termy Bania, Termy Bukovina.

Sudety: Karkonosze i Góry Izerskie zimą

gdzie w góry zimą - sudety

Kolejnym kierunkiem polecanym na ferie zimowe lub weekendową wycieczkę są Karkonosze – pasmo należące do Sudetów, położone na granicy Polski oraz Czech i wprost stworzone do zimowych wędrówek. Karkonosze są nieco niższe od Tatr, ale także zapewniają wspaniałe widoki i liczne atrakcje oraz mają wiele pięknych szlaków turystycznych i malowniczo położonych schronisk górskich.

Górskie szlaki w Karkonoszach to wspaniałe miejsce dla miłośników długich spacerów i każdego, kto kocha widoki górskich pejzaży, ale nie przepada za nadmiernym wysiłkiem i wspinaniem się po górach. Znajduje się tu wiele miejsc, do których z powodzeniem można wybrać się całą rodziną. Zimowy urlop można też spędzić w pobliskich Górach Izerskich, gdzie śnieg z reguły leży znacznie dłużej niż w innych zakątkach polskich gór.

Do najpopularniejszych miejscowości, jakie można odwiedzić w Karkonoszach zimą, można zaliczyć:

  • Karpacz z licznymi szlakami turystycznymi, malowniczymi widokami i oryginalną atrakcją w postaci rynny zjazdowej,
  • Szklarska Poręba z przyjemnymi szlakami pośród lasów i górskich wodospadów, które można pokonywać w towarzystwie Ducha Gór i wyjątkowym tarasem widokowym Złoty Widok, z którego można podziwiać panoramę Karkonoszy,
  • Świeradów Zdrój z zabytkową, otoczona parkiem halą zdrojową, w której znajduje się pijalnia wód mineralnych i koleją gondolową wjeżdżającą na Izerski Stógze wspaniałym punktem widokowym,
  • Kudowa Zdrój z pięknym parkiem zdrojowym, pijalnią wód i niewielkim, ale przyjemnym kompleksem basenowym,
  • Jelenia Góra nazywana stolicą Karkonoszy, z popularnymi uzdrowiskami i basenami termalnymi w Cieplicach.

W Karkonoszach również znajduje się sporo ośrodków narciarskich, które zimą zapraszają odwiedzających do białego szaleństwa na stoku. Najlepsze miejsca na rozpoczęcie przygody z jazdą na nartach czy desce to stoki w Karpaczu i Szklarskiej Porębie, a także Kotlina Kłodzka z Zieleńcem i Czarną Górą, z kolei dla amatorów biegówek lub sanek idealne będą Góry Izerskie i trasy narciarskie na terenie Jakuszyc, które są uznawane za królestwo narciarstwa biegowego.

Wielbiciele aktywności i zdobywania górskich szczytów mogą się wybrać na szlak w kierunku Śnieżki, która jest najwyższym szczytem Karkonoszy, zdecydować się na wejście na jedno z nieco niższych wzniesień – Śnieżnika lub Śnieżnych Kotłów, albo wybrać wjazd wyciągiem na Szrenicę czy Kopę.

Pieniny: przepiękne widoki i kilometry szlaków spacerowych

gdzie w góry zimą - pieniny

W poszukiwaniu górskich szlaków można wybrać się w Pieniny, które przez wielu są niedoceniane, a są jednym z najbardziej malowniczych pasm górskich w Polsce. Pieniny rozciągają się wzdłuż polsko-słowackiej granicy i podobnie jak Tatry należą do łańcucha Karpat.

Na zimę Pieniny są znacznie mniej tłoczne od Tatr czy Sudetów i zapewniają mnóstwo pięknych szlaków o różnych stopniach trudności. Wejście na Trzy Korony gwarantuje niezapomniane widoki na panoramę Tatr i Podhala, a wzdłuż Dunajca biegnie przyjemny i niezwykle malowniczy szlak spacerowy

Poza licznymi szlakami turystycznymi region oferuje też kilka ośrodków narciarskich, można je znaleźć między innymi w Szczawnicy, Palenicy, Niedzicy oraz w miejscowościach Jaworki, Kluszkowce czy Krościenko Nad Dunajcem.

Góry zimą – piekne, ale niebezpieczne

Śnieg sprawia, że w zimie góry są wyjątkowo piękne, ale nawet najpiękniejsze z miejsc potrafią być niebezpieczne. Zima w górach gwarantuje krajobrazy niczym z bajki, ale też znacznie utrudnia pokonywanie niektórych górskich szlaków. Oblodzone ścieżki, zdradliwe zaspy, niskie temperatury i zagrożenia lawinowe to tylko nieliczne z zagrożeń, jakie mogą spotkać turystów na szlaku. Górskie szlaki w zimie są bardzo atrakcyjne i zapewniają piękne widoki, ale są jednocześnie bardziej wymagające.

Pogoda w górach zimą potrafi być naprawdę nieprzewidywalna, dlatego decydując się na wycieczkę, szczególnie jeśli jest to zimowy wyjazd, trzeba zawsze mieć z tyłu głowy możliwość nagłych zmian pogody. Warto też pamiętać o zagrożeniu lawinowym, a podczas wędrówki zachować ostrożność i rozsądek oraz unikać brawury.

Zimą w górach trzeba się liczyć z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego zawsze przed wyjściem na szlak należy kontrolować prognozę pogody i ostrzeżenia wydawane przez lokalne służby. Niezależnie od prognozy pogody planując wycieczkę  w góry zimą, warto wziąć ze sobą wygodne obuwie i ciepłe ubranie oraz nie zapominać o rozsądku i schować do kieszeni brawurę. Najlepszą porą na spacer po górach są godziny poranne.

Wybierając się w góry, można zaplanować wyprawę zielonym szlakiem, wybrać szlak żółty lub niebieski, albo zdecydować się na czarny lub czerwony szlak. Wbrew pozorom kolor, którym oznaczona jest górska trasa, wcale nie określa poziomu jej trudności, ale długość, jest też metodą klasyfikacji szlaków na trasy główne, łącznikowe oraz dojściowe.

Add Comment