Wielki Sfinks i Piramidy w Gizie

"Egypt.Giza.Sphinx.02" by Hamish2k - Wikipedia
„Egypt.Giza.Sphinx.02” by Hamish2k – Wikipedia

Na zachodnim brzegu Nilu leży najbardziej ikoniczny starożytny widok Egiptu: Piramidy w Gizie. Miejsce to składa się z trzech oddzielnych kompleksów piramid, w tym Wielkiej Piramidy w Gizie (znanej również jako piramida Khufu), piramidy Khafre i piramidy Menkaure. Wielki Sfinks z Gizy jest Wartownikiem nad nimi wszystkimi. Wszystkie trzy piramidy zostały zbudowane przez faraonów czwartej dynastii, co czyni je ponad 4500 lat. Razem stanowią część starożytnej nekropolii Memfis i są świadectwem zdumiewającego bogactwa, potęgi i kunsztu architektonicznego starożytnych Egipcjan. Dowiedz się, jak odwiedzić piramidy z tego przewodnika.

Wielka Piramida w Gizie

Wielka Piramida w Gizie jest zarówno największą, jak i najstarszą z piramid w Gizie. Został zbudowany jako grobowiec i pomnik dla faraona Khufu, a ukończony około 2560 r.p. n. e. podobnie jak inne piramidy, jest zbudowany z ogromnych bloków granitu i wapienia, które byłyby wydobywane, transportowane i montowane ręcznie. W sumie do budowy piramidy użyto około 2,3 miliona bloków kamiennych, które pierwotnie były obudowane gładkim białym wapieniem. Według greckiego historyka Herodota, ten architektoniczny wyczyn wymagał siły roboczej 100 000 ludzi, a jego ukończenie zajęło 20 lat.

W swoim rozkwicie piramida miała mieć 481 stóp (146,5 metrów) wysokości. Była to najwyższa na świecie konstrukcja wykonana przez człowieka przez ponad 3800 lat. Wejście znajduje się od strony północnej i prowadzi przez szereg korytarzy do komnat królowej i Króla. Piramida została otwarta i splądrowana przez faraonów ze środkowego i Nowego Królestwa, którzy mogli wykorzystać jej zawartość do wyposażenia własnych grobowców w Dolinie Królów w pobliżu Luksoru. W czasach hellenistycznych wielka piramida była wymieniana jako jeden z Siedmiu Cudów Świata.

Mimo że jest najstarszym ze starożytnych cudów, jest również jedynym, który istnieje do dziś.

Piramida Khafre

Druga-najwyższa z piramid w Gizie, Piramida Khafre została zbudowana jako miejsce pochówku Syna i następcy Khufu. Dokładne daty jego ukończenia nie są pewne, chociaż Khafre rządził od około 2558 do 2532 p. n. e. Część oryginalnej wapiennej obudowy tej piramidy pozostaje wokół wierzchołka, chociaż pozostała część została usunięta w różnych okresach w całej jej historii – m.in. w czasach XIX dynastii, kiedy Ramzes II splądrował wapień dla jednej ze swoich świątyń w Heliopolis. Piramida ta posiada dwa wejścia, które prowadzą do pojedynczej komory grobowej i komory pomocniczej, które mogły być wykorzystywane do celów magazynowych.

Piramida Menkaure

Piramida Menkaure jest najmniejszą i najnowszą z trzech i została prawdopodobnie ukończona na początku 25 wieku p. n. e.w przeciwieństwie do pozostałych dwóch piramid, tylko górna część została pokryta wapieniem, a części granitowej zewnętrznej wydają się niedokończone. Jest prawdopodobne, że budowa została przerwana przez śmierć Menkaure ’ a i nigdy nie została ukończona. Piramida posiada pojedyncze wejście prowadzące do podziemnej komory grobowej. Pod koniec XII wieku padł on pierwszą ofiarą próby zburzenia piramid przez sułtana Al-Aziza Uthmana. Na szczęście zadanie okazało się zbyt trudne i zostało porzucone, jednak uszkodzenie północnej ściany piramidy pozostaje dowodem wandalizmu.

Wielki Sfinks z Gizy

Wielki Sfinks z Gizy to mityczne stworzenie z ciałem lwa i głową człowieka. Egiptolodzy generalnie zgadzają się, że jego twarz została wyrzeźbiona na podobieństwo Khafre ’ a, co ma sens biorąc pod uwagę fakt, że pochodzi z czasów jego panowania. Jest to najstarsza znana rzeźba monumentalna w Egipcie i jest szczególnie imponująca, jeśli wziąć pod uwagę, że została wyrzeźbiona z jednego kawałka wapiennego podłoża płaskowyżu. Warstwy o różnej gęstości w skale odpowiadają za przyspieszoną erozję w środkowej części ciała Sfinksa, podczas gdy teorie obfitują w przyczyny braku nosa. Mierzy 240 stóp (73 metry) długości i ma 66 stóp (20 metrów) wysokości.

Współczesne Odkrycia

Piramidy w Gizie były przedmiotem poszukiwań i badań prawie tak długo, jak istniały. Na początku XIX wieku francuski archeolog Auguste Mariette rozpoczął prace porządkowe na terenie Gizy. Pierwszymi nowożytnymi archeologami badającymi wnętrze piramid byli Giovanni Belzoni, John Perring i Richard Vyse oraz Karl Richard Lepsius. W 1880 roku brytyjski archeolog Sir William Matthew Flinders Petrie udał się do Gizy, aby przeprowadzić pierwsze naukowe badania piramid. Jego rysunki i Pomiary były tak dokładne, że większość naszego zrozumienia, jak zostały zbudowane, nadal opiera się na jego odkryciach.

Wykopaliska kontynuowane przez cały 20 wieku i do 21. w 2010 roku egipscy archeolodzy odkryli cmentarzysko robotnicze, które udowodniło, że piramidy zostały zbudowane przez płatnych rzemieślników, a nie niewolników. Ostatnio, w maju 2019 roku, odkryto nowy cmentarz i sarkofagi, których wiek szacuje się na ponad 4500 lat. W 1979 roku Piramidy w Gizie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z resztą nekropolii Memfis.

Rzeczy do zobaczenia i zrobienia

Dziś trzy główne piramidy i Sfinks są głównymi atrakcjami, ale jest o wiele więcej do zobaczenia w Gizie, w tym szereg mniejszych, pomocniczych piramid, mastaba grobowce i świątynie. Można również zobaczyć ruiny wioski robotniczej, położonej na południowy wschód od piramid Khafre i Menkaure; oraz Muzeum Łodzi słonecznych. W tym ostatnim znajduje się łódź, którą znaleziono zakopaną u stóp Wielkiej Piramidy i starannie zrekonstruowaną przez ekspertów w ciągu 14 lat. Jeśli zostaniesz po zmroku, Możesz również oglądać, jak piramidy są oświetlone przez nocny Show Sound & Light.

Ogólne bilety obejmują zwiedzanie wnętrza jednej z trzech piramid satelitarnych Królowej Cheops. Jeśli chcesz zobaczyć wnętrze trzech głównych piramid, jest to możliwe przy zakupie dodatkowego biletu. Nie ma zbyt wiele do zobaczenia w środku, jak mumie i ich skarby zostały usunięte(albo przez szabrowników, albo dla bezpieczeństwa Muzeum Egipskiego). Dawni faraonowie Królestwa również nie ozdabiali swoich komór grobowych hieroglifami, jak to czynili późniejsi władcy. Jednak doświadczenie wchodzenia w głąb takich starożytnych budowli jest warte tego dla wielu zwiedzających – choć klaustrofobicy powinni zrezygnować. Wspinanie się na piramidy jest nielegalne.

Jak odwiedzić

Niektórzy wybierają się na zorganizowaną wycieczkę. Korzyści obejmują Hotel pick-up, transfery z Kairu, zawarte opłaty wpisowe i anglojęzyczny egiptolog przewodnik; jednak będziesz podróżować w dużej grupie w czasie, gdy piramidy są najbardziej zatłoczone. Alternatywnie, to jest łatwe do samodzielnego odkrywania piramid. Taksówka lub Uber przejażdżki z centrum Kairu trwa około godziny (w zależności od ruchu) i są niezwykle przystępne cenowo. Autobusy publiczne jeżdżą również z poza Muzeum Egipskim do piramid.

Kiedy tam dotrzesz, możesz wybrać się na spacer po kompleksie lub wynająć wielbłąda lub konia. Ten ostatni jest popularnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wyruszyć na pustynię, aby uzyskać panoramiczny widok na piramidy; jednak wiele zwierząt jest źle traktowane lub niedofinansowane. Najlepsze widoki są z wydm za piramidą Menkaure i obejmują wszystkie trzy świątynie zestawione z nowoczesną panoramą Kairu w odległym tle. Solidne obuwie, duża ochrona przed słońcem i duża ilość wody to wszystko, co musisz mieć do twojej przygody w Gizie.

Jeśli chcesz uniknąć tłumów, spróbuj odwiedzić nieco później w ciągu dnia po większość autobusów wycieczkowych zostały i odeszły (większość przyjeżdża między 9:30 a 10:30 rano).

Godziny i Opłaty Za Wstęp

Według oficjalnej strony turystyki egipskiej, strona otwiera się o 9 rano każdego dnia i zamyka się o 5 po południu ceny biletów są wymienione jako 60 funtów egipskich do ogólnego przyjęcia, 100 funtów egipskich do wejścia do Wielkiej Piramidy, 30 funtów egipskich do wejścia do piramidy Khafre i 25 Funtów egipskich do wejścia do piramidy Menkaure. Sound & Light Show kosztuje 15 USD i powinien być zarezerwowany z wyprzedzeniem.

Add Comment