Wiosenne kwiaty w Namaqualand

"Namaqualand, Goegap 0035" by Winfried Bruenken (Amrum) - Wikipedia
„Namaqualand, Goegap 0035” by Winfried Bruenken (Amrum) – Wikipedia

Przejechać setki mil przez pustynię, żeby popatrzeć na kwiaty? Oszalałeś? Tysiące ludzi robi to każdego roku na zachodnim wybrzeżu RPA. Gdy nad suchymi pustyniami Karoo i Kalahari zapadają zimowe deszcze, suchy szare zarośla pomiędzy Richtersveld w Północnej Namaqualand i Yzerfontein na Zachodnim Wybrzeżu Cape, stają się najbardziej niezwykłą paletą żywych kolorów. To, co kiedyś wydawało się martwe, ujawnia się jako jeden z najbardziej zatłoczonych punktów zapalnych bioróżnorodności na świecie. Ten 650-kilometrowy odcinek jest znany jako Cape Flower Route.

Kiedy podróżować

Przez cały rok można podziwiać spektakularne widoki na odległym wybrzeżu Cape West Coast i na górzystej pustyni Richtersveld, ale jeśli chcesz zobaczyć coroczny super rozkwit, musisz starannie zaplanować podróż. Dokładne daty wyznaczane są na podstawie ilości opadów zimowych, ale zwykle na dalekiej północy zaczynają pojawiać się kwiaty już pod koniec lipca. Rozkwit rozprzestrzenia się powoli na południe, ostatecznie kończąc się pod koniec września.

Jeśli znajdziesz się we właściwym miejscu we właściwym czasie, można oczekiwać, aby zobaczyć miliony kwiatów wykładziny ziemi w zamieszek pomarańczowy, różowy, fioletowy, żółty i biały. Z około 6000 gatunków roślin kwitnących domagających się przestrzeni na tym etapie pustyni, zjawisko nie jest już takie samo z roku na rok. Miejscowi traktują Przylądek Flower Route tak poważnie, że w sezonie uruchomiona jest gorąca linia, aby informować ludzi na bieżąco, gdzie można znaleźć najlepsze kwiaty.

Jazda szlakiem Cape Flower

Jednym z najprostszych sposobów, aby upewnić się, że można złapać kwiaty w rozkwicie jest wynajem samochodu i jazdy na długości trasy Cape Flower. Przejazd z Yzerfontein do Parku Narodowego Richtersveld trwa około 7,5 godziny, ale warto zrobić z niego wielodniową przygodę poprzez objazdy po drodze. Po tym wszystkim, Zachodnie Wybrzeże RPA jest mało znanych skarbów, od  winnic na uboczu do osobliwych wiosek rybackich i zapierających dech w piersiach punktów widokowych gór Cedarberg. Nie będziesz potrzebował auta na 4×4, ale dużo jazdy jest na drogach żwirowych, więc przygotuj się na to powoli.

Większość kwiatów pustyni, które występują to są heliotropowe, co oznacza, że podążają za słońcem. W rezultacie, najlepiej oglądane są jadąc na południe między 11: 00 a 16: 00-więc nie ma potrzeby wstawać wcześnie. Postaraj się zapisać plamienia kwiatów na piękny dzień, gdy kwiaty są w pełni otwarte i kolory są w ich najbardziej żywe. Jeśli nie chcesz wynająć samochodu, wielu lokalnych botaników oferuje wycieczki z przewodnikiem do parków i rezerwatów. W obrębie Parku przebiegają szlaki rowerowe i piesze; a jeśli naprawdę potrzebujesz czasu, możesz zobaczyć przykłady najlepszych zakwitów w ogrodach Kirstenbosch w Kapsztadzie.

Szlak Północny

Północna połowa Przylądka Flower Route skupia się wokół Namaqualand, odległego obszaru Przylądka Północnego znanego jako South Africa’s outback. Region jest domem dla gatunków roślin, ptaków i ssaków, z których wiele jest endemicznych, co oznacza, że nie występują nigdzie indziej na Ziemi. Jednym z takich gatunków jest namaskalan plamisty (Dimorphotheca sinuata), ale jest wiele innych jasnych kwitnących, od gladioli po strelitzię i freesias.

Rozpocznij swoją przygodę w stolicy prowincji Springbok z wizytą w Rezerwacie Przyrody Goegap, położonym 15 km na południowy wschód od centrum miasta. Tutaj obserwacja kwiatów skupia się na Hester Malan Wild Flower Garden, gdzie możliwe jest oprowadzanie w otwartej ciężarówce przez krajobraz uskrzydlony granitowymi wychodniami i zaludniony przez kwitnące Kaktusy.

Nieco dalej na południe znajduje się Park Narodowy Namaqua. Na terenie parku znajduje się Rezerwat Skilpad Wildflower Reserve, który ma jedne z najwyższych opadów w regionie i w efekcie daje efekt olśnienia kwiatów. Skilpad oznacza żółw, a rezerwat jest również domem dla najmniejszego gatunku żółwia na świecie, Namaqua speckled padloper. Na terenie samego parku istnieje ograniczona liczba noclegów z własnym wyżywieniem, a także wiele małych pensjonatów i B&B w okolicznych miejscowościach Garies, Kamieskroon, Port Nolloth i Pofadder.

Idąc na południe do Nieuwoudtville, za lasem Kołczanowym, znajduje się wiele miejsc, w których można spotkać kwiaty, w tym Ogród Botaniczny Hantam, Rezerwat kwiatów Nieuwoudtville i Rezerwat Przyrody Oorlogskloof. Wiele lokalnych gospodarstw otwiera swoje drzwi dla odwiedzających w sezonie rolniczym, oferując wycieczki piesze i safari 4×4, które dają prawdziwy smak życia outback.

Szlak Południowy

Na Przylądku zachodnim Clanwilliam wyznacza bramę zarówno do gór Cederberg, jak i do Parku Narodowego West Coast. Masz do wyboru trasy do Langebaan na wybrzeżu Atlantyku lub przez góry, z ich wspaniałych wędrówek i San rock sztuki. Jeśli masz czas, zrób jedno i drugie.

Najbliższy odcinek trasy do Kapsztadu znajduje się w pobliżu Postberg, części Parku Narodowego West Coast. Tutaj antylopy takie jak bontebok i hartebeest igrać wśród kwitnących podczas laguny Langebaan dodaje majestatu wybrzeża. Stąd, to trochę więcej niż godzina jazdy z powrotem do centrum miasta.

Add Comment