Chociaż ulice Albańskich miast są pełne mercedesów, które po upadku komunizmu stały się symbolem luksusu dla Albańczyków, to Albania jest jednym z najmniej zamożnych europejskich państw. Mimo wszystko od kilku lat Albania jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem już nie tylko jako cel wakacyjnej podróży, ale także jako miejsce zamieszkania czy pracy. Kraj kusi Polaków doskonałą pogodą i atrakcyjnymi cenami, które są znacznie mniejsze niż w Polsce. Czy rzeczywiście Albania jest takim eldorado dla obcokrajowców i czy ceny produktów w Albanii są dużo niższe niż w Polsce?
Spis treści artykułu
Ile kosztuje życie w Albanii?
Piękna pogoda, możliwość przyjazdu bez paszportu i niskie ceny to główne czynniki, które przyciągają Polaków do Albanii nawet mimo sporej odległości i niezbyt prostego języka albańskiego. W przypadku podróży do Albanii jedynym wydatkiem są tak naprawdę koszty podróży, zakwaterowania i zakupów czy dodatkowych atrakcji, ale mieszkańcy kraju mają tych wydatków znacznie więcej. Jakie są ceny żywności i pozostałe koszty życia w Albanii?
Na koszty utrzymania w Albanii składają się ceny nieruchomości, rachunków, podatków, wyżywienia i ceny w sklepach, a także ceny paliwa i transportu publicznego. Faktem jest, że z roku na rok Albania jest coraz droższa. W ostatnich latach w Albanii koszty życia nieco wzrosły w stosunku do poprzednich lat, a zmiany cen są skutkiem inflacji, która z wiadomych przyczyn w 2021, 2022 i 2023 roku nie ominęła Albanii. Ceny w Albanii są co prawda wciąż niższe od wielu europejskich krajów, jednak w niektórych przypadkach są wyższe niż w Polsce. Najdrożej jest w popularnych kurortach turystycznych, z kolei najtaniej w małych miejscowościach.
Czy opłaca się zamieszkać w Albanii?
Nawet nie planując zamieszkania na stałe w Albanii, można rozważyć kupno nieruchomości w jednym z albańskich miast – w przeciwieństwie do przepisów obowiązujących w Polsce, prawo w Albanii zezwala na zakup nieruchomości bez posiadania tutejszego obywatelstwa.
Albania jest krajem, w którym buduje się na potęgę, przez co ceny nieruchomości są bardzo korzystne, szczególnie dla obcokrajowców zarabiających w innej walucie. Zakup kawalerki można więc potraktować jako inwestycję i wynajmować mieszkanie jako apartament wakacyjny na wynajem i zarabiać na tym w sezonie letnim. Dodatkowym atutem jest fakt, że w Albanii są tylko mieszkania bezczynszowe.
Niestety w Albanii ogrzewanie nie jest standardem i nie istnieje coś takiego, jak ogrzewanie miejskie, więc w chłodniejszych miesiącach dodatkowym wydatkiem będzie ogrzanie całego lokum, z kolei latem nie obejdzie się bez klimatyzacji – takie uroki śródziemnomorskiego klimatu. Rachunki za energię elektryczną potrafią być przez to sporym obciążeniem dla domowego budżetu.
Albania – ceny mieszkań i ceny wynajmu
W przypadku wyjazdu wakacyjnego koszt zakwaterowania jest niewielkim wydatkiem, jednak jeśli w grę wchodzi dłuższy pobyt w Albanii zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania, a nawet kupno nieruchomości. Ile kosztują mieszkania w Albanii?
Ilość mieszkań w Albanii jest znacznie większa niż zapotrzebowanie na nie, dlatego ceny – zarówno sprzedaży, jak i wynajmu, są bardzo niskie w porównaniu do innych europejskich państw. Średni koszt wynajęcia mieszkania waha się między 13000 a 30000 leków albańskich miesięcznie, co jest równowartością około 100 Euro.
W przypadku zakupu mieszkania, średnia cena za metr kwadratowy również jest zaskakująco niska. Koszt zakupu mieszkania, podobnie jak w Polsce, będzie się różnić w zależności od lokalizacji nieruchomości. W większych miastach w Albanii, np. w Tiranie ceny mieszkań zaczynają się od kilkuset euro za metr, w mniejszych miejscowościach np. we Vlorze mogą być nawet o połowę niższe. Kawalerka w nadmorskim kurorcie może też kosztować więcej niż mieszkanie w stolicy.
Przykładowe ceny żywności w Albanii
Czy są rzeczy, których ceny w Albanii są znacznie niższe niż w Polsce? Owszem. Do tej grupy zaliczają się m.in. ceny niektórych produktów spożywczych. Poniżej znajdziesz zestawienie cen podstawowych produktów spożywczych.
- bochenek chleba – od 50 leków (ok. 2,5 zł)
- bułka – ok. 10 leków (40 gr)
- litr mleka – od 70 leków (ok. 3,5 zł)
- jajka (10 sztuk) – od 130 leków (ok. 5 zł)
- masło – 200-400 leków (7-14 zł)
- woda mineralna (2 litry) – ok. 60 leków (2 zł)
- piwo – od 80 leków (ok. 3 zł)
- wino – od 300 leków (ok. 20 zł)
- oliwa – 350-400 leków (ok. 16 zł)
- makaron (500 g) – 65 leków (3 zł)
- ryż (1 kg) – ok. 100 leków (4,5 zł)
- cukier (1 kg) – 90 leków (ok. 4 zł)
- tabliczka czekolady – 160 leków (6 zł)
Większość produktów kosztuje mniej więcej tyle samo co w polskich sklepach – róznica jest niewielka. Najtańsze spośród produktów spożywczych są przyprawy, warzywa i owoce sezonowe oraz ryby i owoce morza, a także alkohole. Najdroższe produkty to mięsa, wędliny i nabiał. Podobnie jak w Polsce najtaniej jest w supermarketach, a najdrożej w lokalnych sklepikach.
Bardzo podobnie wygląda kwestia cen jedzenia poza domem – ceny w restauracjach są również nieco niższe niż w Polsce. Co ciekawe, domowe jedzenie w Albanii kosztuje czasami więcej, niż to serwowane w restauracjach, nawet jeśli rozłoży się koszty na 2 osoby. Przykładowo kolacja dla dwóch osób w lokalu kosztuje około 1800-2000 leków (70-80 złotych), prosty obiad czy fast food nawet połowę mniej. Przystawki, jak sałatka czy zupa, to koszt około 300-500 leków, pizza kosztuje około 500 leków, gałka lodów 50 leków, a kawa, piwo lub drink w lokalu od kilkudziesięciu do kilkuset leków, czyli zaledwie kilka złotych.
Podatki w Albanii
Istnieją koszty, które nie dotykają podróżników i turystów, są stałym obciążeniem dla obywateli kraju – mowa oczywiście o podatkach, które są dla Albańczyków sporym obciążeniem. Każdy, kto rozważa dłuższy pobyt czy przeprowadzkę do Albanii np. w celach zarobkowych, powinien wziąć pod uwagę tutejsze zarobki i związane z nimi podatki. Nie bez powodu poziom bezrobocia sięga tutaj prawie 12%, a spora część Albańczyków trudni się praca na czarno.
Biurokracja w Albanii jest znacznie bardziej zawiła niż w Polsce, urzędy działają bardzo nieudolnie, ale podatki trzeba płacić. Do 2013 roku Albanię można było uznawać za europejski raj podatkowy, gdyż obowiązywał podatek liniowy w wysokości 10%. Obecnie podatek dochodowy w Albanii wynosi od 13 do 23%, kwotą wolną od podatku to 35000 leków, a średnie miesięczne zarobki w Albanii są na poziomie nieco ponad 65000 leków (minimalna płaca to 26000 leków). Plusem jest stosunkowo niski podatek VAT, który wynosi 20%.
Ile trzeba zapłacić za paliwo w Albanii?
Które ceny w Albanii są wyższe od tych w Polsce? To tego grona można zaliczyć ceny na stacjach benzynowych. Cena paliwa w Albanii jest kwestią, która z pewnością interesuje wszystkich zmotoryzowanych. Kierowcy zapłacą tutaj za uzupełnienie baku nieco więcej niż Polsce, różnica w cenie może być odczuwalna dla portfela. Za litr paliwa w Albanii trzeba zapłacić od 85 leków (3 zł) za gaz do ok. 240-250 leków (8,5-9 zł) za olej i benzynę.