Londyn – The Tower Bridge

"Tower of london from swissre" by Original photo by Wjfox2005 - Wikipedia
„Tower of london from swissre” by Original photo by Wjfox2005 – Wikipedia

Najsłynniejszym mostem w mieście jest londyński Tower Bridge, często błędnie nazywany ” London Bridge.”Zbudowany ponad 120 lat temu most początkowo został zbudowany w celu ułatwienia ruchu drogowego. Jezdnie na moście mają możliwość podnoszenia, umożliwiając przepływanie statków pod nim, a Most jest punktem orientacyjnym Londynu od ponad wieku. Dziś zwiedzający mogą zobaczyć Tower Bridge i jego wewnętrzne prace z bliska i osobiście, lub wybrać się zrobić zdjęcie imponującego mostu z pobliskiego punktu widzenia.

Wielu turystów łączy Tower Bridge z wizytą w pobliskim Tower of London.

Historia i tło

Tower Bridge został zbudowany w latach 1886-1894 przez rzekę Tamizę. Została wybrana spośród ponad 50 projektów i ostatecznie stworzona przez Horace 'a Jonesa, architekta miejskiego, we współpracy z Johnem Wolfe’ em Barrym. W tym czasie Tower Bridge był największym i najbardziej wyrafinowanym mostem bascule, jaki kiedykolwiek zbudowano, a bascule nadal są napędzane hydraulicznie do dziś. W 1977 roku most został pomalowany na czerwono, biało i niebiesko z okazji srebrnego jubileuszu królowej Elżbiety II, jednak w 2017 roku przywrócono mu oryginalną kolorystykę niebiesko-białą.

Wnętrze mostu zostało oficjalnie otwarte dla publiczności w 1982 roku, a wewnątrz znajduje się stała wystawa zwana Tower Bridge Experience. Samochody i piesi mogą wejść na główny pokład mostu w każdej chwili, jednak wieże, górne chodniki i maszynownie są teraz częścią wystawy i dostępne tylko z biletem.

Jak się tam dostać?

Najlepszym sposobem na dotarcie do Tower Bridge jest transport publiczny. Najbliższą stacją metra jest Tower Hill, do której można dojechać liniami District i Circle. Goście mogą również skorzystać ze stacji London Bridge, która jest obsługiwana przez linie Northern i Jubilee. Pociągi dojeżdżają do stacji London Bridge, Fenchurch Street lub Tower Gateway DLR, a liczne autobusy zatrzymują się bezpośrednio przy moście. Są to trasy 15, 42, 78,100 i RV1.

Zabawną alternatywą jest podróż łodzią wzdłuż Tamizy do Tower Bridge. Łodzie zatrzymują się przy St.Katherine Pier i Tower Pier po północnej stronie oraz London Bridge City Pier po południowej stronie. Ze względu na ruchliwą lokalizację nie zaleca się, aby jechać do Tower Bridge, ale jeśli masz samochód najbliższy parking To Tower Hill Coach i parking przy Lower Thames Street.

Jak odwiedzić most?

Tower Bridge jest otwarty codziennie od 9:30 do 17: 00 (z wyjątkiem Gru. 24 do 26, kiedy wystawa jest zamknięta). Zwiedzający będą mogli wejść do wnętrza dwóch wież mostowych, zwiedzić szklaną podłogę-Punkt widokowy 138 stóp (42 metry) nad Tamizą— i zapoznać się z historią obiektu. Wizyta obejmuje zajrzenie do maszynowni, gdzie można zobaczyć silniki parowe, palniki węglowe i akumulatory, które służyły do zasilania bascules.

Kup bilety online z wyprzedzeniem, aby skorzystać z niższych cen. Istnieją różne zniżki dla grup i ceny biletów rodzinnych, jeśli podróżujesz w większej grupie, a dzieci do lat 5 są bezpłatne. Zaleca się, aby przejść w mniej ruchliwych porach, takich jak dni powszednie rano, i unikać weekendy lub święta.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, zarezerwuj jedną z wycieczek z przewodnikiem Za kulisami. Wycieczki trwają dwie godziny i obejmują dostęp do obszarów mostu, wież i maszynowni nie widzianych przez stałych gości. Wycieczki nie odbywają się codziennie, więc najlepiej sprawdzić dostępne godziny i daty online i zarezerwować z wyprzedzeniem planując wycieczkę.

Najlepsze widoki na Most

Najlepszy widok na Tower Bridge może nie być z samego mostu. Aby zrobić wspaniałe zdjęcie kultowego miejsca, udaj się na jedną stronę Tamizy, albo przed Tower of London na north bank, albo przed ratuszem i parkiem Potters Fields obok south bank. Odwiedzający HMS Belfast, kolejną atrakcję, mogą również podziwiać niesamowite widoki z górnego pokładu. Aby spojrzeć prosto na Tower Bridge przejdź wzdłuż chodnika dla pieszych na London Bridge, gdzie można złapać nieprzerwane spojrzenie z prawej strony w centrum.

Rzeczy, które warto wiedzieć

Tower Bridge jest w pełni dostępny dla gości wymagających specjalnego dostępu. Winda jest dostępna na wszystkich poziomach, w tym w wieżach i na wystawę maszynowni, są również dostępne toalety dostępne. Wózki i wózki inwalidzkie są mile widziane we wszystkich obszarach i nie są ograniczone.

Należy pamiętać, że wszystkie torby zostaną przeszukane przy wjeździe do Tower Bridge, a goście nie powinni wnosić żadnych szklanych przedmiotów, w tym szklanych butelek, do strefy spacerowej. Psy są dozwolone, na wypadek, gdybyś chciał zabrać ze sobą swojego futrzastego przyjaciela.

Tower Bridge jest mostem roboczym i regularnie podnosi platformy (około 850 razy w roku), aby umożliwić przepływanie statków. Czasy podnoszenia mostów są wymienione w Internecie, więc sprawdź z przodu, jeśli chcesz zobaczyć to w akcji.

Add Comment