Partenon i Akropolis w Atenach

"The Parthenon in Athens" by Steve Swayne - Wikipedia
„The Parthenon in Athens” by Steve Swayne – Wikipedia

Na Partenonie w Atenach można zobaczyć pozostałości świątyni zbudowanej dla greckiej bogini Ateny, bogini patronki starożytnego miasta Aten, w 438 roku p. n. e. Partenon znajduje się na Akropolu, wzgórzu z widokiem na miasto Ateny, Grecja.

O Akropolu

Akro oznacza „wysokie”, a polis „miasto”, więc Akropol oznacza „wysokie miasto.” Wiele innych miejsc w Grecji ma Akropol, np. Korynt na Peloponezie, ale Akropol zwykle odnosi się do miejsca Partenonu w Atenach.

oprócz oczywistych zabytków klasycystycznych, które można zobaczyć na Akropolu, znajduje się więcej starożytnych pozostałości pochodzących z okresu mykeńskiego i przed. W oddali widać również święte jaskinie, które kiedyś były używane do obrzędów do Dionizosa i innych bóstw greckich. Na ogół nie są one otwarte dla publiczności.

Muzeum Akropolu znajduje się obok skały Akropolu i posiada wiele znalezisk z Akropolu i Partenonu. Budynek ten zastąpił stare muzeum, które znajdowało się na szczycie samego Akropolu.

O Partenonie

Partenon w Atenach uważany jest za najlepszy przykład budownictwa w stylu doryckim, prostego, nieotynkowanego stylu charakteryzującego się prostymi kolumnami. Choć opinie ekspertów różnią się, najlepsze oszacowanie pierwotnej wielkości Partenonu to 111 stóp na 228 stóp lub 30,9 metrów na 69,5 metrów.

Partenon został zaprojektowany przez Fidiasza, znanego rzeźbiarza, na zlecenie Peryklesa, greckiego Polityka, któremu przypisuje się założenie miasta Ateny i zapoczątkowanie „Złotego Wieku Grecji.” Greccy architekci Ictinos i Callicrates nadzorowali praktyczne prace przy budowie. Alternatywne pisownie tych imion to Iktinos, Kallikrates i Pheidias. Nie doszło do oficjalnej transliteracji języka greckiego na angielski, w wyniku czego powstało wiele alternatywnych pisowni.

Prace nad budowlą rozpoczęły się w 447 p. n. e.i trwały przez okres około dziewięciu lat do 438 p. n. e.; niektóre elementy dekoracyjne zostały ukończone później. Została zbudowana na miejscu wcześniejszej świątyni, zwanej czasem przed Partenonem. Prawdopodobnie na Akropolu znajdowały się jeszcze wcześniejsze Mykeńskie szczątki, gdyż znaleziono tam fragmenty ceramiki z tego okresu.

Świątynia była poświęcona dwóm postaciom greckiej bogini Ateny: Atenie Polios („z miasta”) i Atenie Parthenos („młodej pannie”). Końcówka-on oznacza „miejsce”, więc” Partenon „oznacza” miejsce Partenosa.”

W budynku wystawiono wiele skarbów, ale chlubą Partenonu był gigantyczny posąg Ateny zaprojektowany przez Fidiasza i wykonany z chryzelefantyny (słonia z kości słoniowej) i złota.

Partenon dość dobrze przetrwał spustoszenia czasu, pełniąc funkcję kościoła, a następnie meczetu, aż w końcu został użyty jako magazyn amunicji podczas tureckiej okupacji Grecji. Od 1453 roku wraz z upadkiem Konstantynopola do rewolucji w 1821 roku, Grecja była pod panowaniem Turków osmańskich.

W 1687 roku, podczas bitwy z Wenecjanami, wybuch rozerwał budynek i wyrządził znaczną część zniszczeń, jakie są dziś widoczne.

Kontrowersje wokół „Elgin Marbles” lub „Parthenon Marbles”

Lord Elgin, Anglik, twierdził, że otrzymał pozwolenie od lokalnych władz tureckich na usunięcie z ruin Partenonu tego, czego chciał na początku XIX wieku. ale na podstawie ocalałych dokumentów, najwyraźniej zinterpretował to” pozwolenie ” dość liberalnie. Być może nie obejmowała ona wysyłki dekoracyjnych marmurów i rzeźb do Anglii. Grecki rząd domaga się zwrotu marmurów Partenonu i całe wolne piętro czeka na nich w Muzeum Akropolu. Obecnie eksponowane są w British Museum w Londynie w Anglii.

Zwiedzanie Akropolu i Partenonu

Wiele firm oferuje wycieczki po Partenonie i Akropolu. Możesz dołączyć do wycieczki za niewielką opłatą oprócz wstępu na samej stronie lub po prostu wędrować na własną rękę i przeczytać ograniczone karty kuratorskie. Jedną z wycieczek, którą można zarezerwować bezpośrednio przed czasem, jest półdniowa wycieczka z Akropolu i Partenonu. Od listopada do marca, w pierwszą niedzielę każdego miesiąca jest bezpłatny wstęp na Partenon.

Jeśli chcesz mieć idealne zdjęcie z wizyty, najlepsze zdjęcie Partenonu jest z Dalekiego końca, a nie pierwszy widok, który dostajesz po wspinaniu się przez propylaion. To daje twardy kąt dla większości kamer, podczas gdy ujęcie z drugiego końca jest łatwe do uzyskania. A potem się odwróć, będziesz mógł zrobić kilka wspaniałych zdjęć Aten z tego samego miejsca.

Add Comment