Austria – co warto zobaczyć?

austria co warto zobaczyć

Austria to jedno z najchętniej odwiedzanych państw europejskich w celach turystycznych i rekreacyjnych. Niewątpliwie jest to urokliwy kraj słynący nie tylko z malowniczych górskich widoków, ale też dostępu do morza, ciekawej architektury i osób znanych na całym świecie. Z tego względu do Austrii w ciągu roku nie brakuje zarówno atrakcji, jak i podróżujących. Jakie są największe atrakcje Austrii? Kiedy najlepiej pojechać na wakacje? Od czego rozpocząć zwiedzanie? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Wiedeń

ciekawe miejsca w austrii - wiedeń

Wiedeń jest największym miastem i jednocześnie stolicą Austrii. To właśnie on jest najchętniej wybieranym kierunkiem przez turystów z całego świata, w tym również z Polski. Tak właściwie nie można się temu dziwić, skoro jest to miejscowość nazywana przez niektórych „miastem marzeń”. Wiedeń został uznany za najlepsze miejsce do życia przez wzgląd na jakość życia pod każdym aspektem. Nie można nie zauważyć, że także od strony kulturalnej, rozrywkowej, historycznej, muzycznej i gastronomicznej stolica Austrii jest na bardzo wysokim poziomie. Poza tym wokół Wiednia jest wiele innych miejscowości, w których rozrywkę mogą sobie zapewnić zwolennicy sportów zimowych. Jakie atrakcje są warte odwiedzenia w Wiedniu? O to kilka propozycji:

  • Belweder, a właściwie dwa powstałe w okresie baroku pałace, które wybudowane zostały w latach 1714-1722. Kiedyś był to pałac księcia Eugeniusza, a dziś kompleks z przepięknymi ogrodami, muzeum, galerią sztuki oraz licznymi posągami.
  • Pałac cesarski Hofburg. Powstał w trakcie trwania epoki Habsburgów. Obecnie to jeden z największych pałaców na świecie. Do najciekawszych atrakcji na jego terenie z całą pewnością można zaliczyć: bibliotekę narodową, cesarskie rezydencje, muzeum księżnej Sisi oraz szkołę jazdy konnej.
  • Muzeum historii sztuki zostało otworzone w 1891 roku. Znajdują się w nim dzieła wielu artystów, jak chociażby Tycjana, Rembrandta, czy też Guercina. Tuż obok zlokalizowane jest muzeum historii naturalnej otwarte dwa lata wcześniej. Tutaj do zwiedzania jest aż 39 sal z licznymi ekspozycjami nawiązującymi do historii ziemi, ewolucji, geologii i dinozaurów.
  • Muzeum zegarów to około 700 eksponatów wykonanych przez prawdziwych mistrzów. W tym miejscu można zobaczyć nie tylko, jak na przestrzeni wieków zmieniały się mechanizmy zegarów, ale też różnorodność w zależności od kosztów wykonania.

Graz – wzgórze zamkowe i stare miasto

Oczywiście w Wiedniu jest jeszcze wiele różnych atrakcji turystycznych, ale na szczęście są one zlokalizowane bardzo blisko siebie, więc naprawdę nie da się ich przeoczyć, a przecież na samej stolicy Austria się nie kończy. Nieco mniej popularnym, ale równie ciekawym miastem jest Graz. Jedną z największych atrakcji w tym przypadku jest stare miasto. Kolorowe kamienice, plac główny, który w średniowieczu był miejscem handlowym, fontanna z pomnikiem arcyksięcia Johanna oraz dominujący XIX-wieczny ratusz na pewno warto zobaczyć i uwiecznić na zdjęciach pamiątkowych. Zresztą podobnie jak liczne kościoły znajdujące się w okolicy. Będąc w Graz, nie można także pominąć wzgórza zamkowego (Schlossberg) położonego nad rzeką Mur. Tuż pod nim położone są przecinające się tunele powstałe w czasie II wojny światowej pełniące funkcję schronu. Schlossberg wznosi się około 100 metrów nad starówką, ale widoki z góry są po prostu przepiękne. Największą atrakcją wzgórza jest wieża zegarowa powstała w XII wieku, ale niestety tylko jej nieliczne elementy zachowały się do dziś. Równie interesująca jest znajdująca się miastem twierdza Hohensalzburg. Pierwszy zamek wzniesiony został przez arcybiskupa Gebharda Von Helfensteina w 1077 roku. Na przełomie wieków warownia była rozbudowywana i umacniana. Obecnie na czterech ogromnych piętrach zwiedzić można m.in. Starą Zbrojownię, Muzeum Marionetek, Muzeum Fortyczne, Muzeum Pułku Piechoty Arcyksięcia Raintera. Na trzecim piętrze ustytuowane są gotyckie komnaty, których wystrój pochodzi z XIV wieku.

Największa na świecie jaskinia lodowa w pobliżu niewielkiej miejscowości Werfen

jaskinia lodowa

Eisriesenwelt, czyli największa na świecie i naturalna jaskinia lodowa położona jest niedaleko miejscowości Werfen. Osoby, które interesują atrakcje przyrodnicze, nie mogą przejść koło niej obojętnie. Jednak samo zwiedzanie wcale nie należy do najprostszych. Przede wszystkim wejście do jaskini znajduje się na wysokości 1641 m n.p.m. Dotarcie do niego jest możliwe na dwa sposoby pieszo i specjalną kolejką linową. Niezależnie od wybranej opcji turyści mają gwarantowane piękne widoki i niezapomniane chwile. Wejście do jaskini możliwe jest wyłącznie w obecności przewodnika, kiedy zbierze on odpowiednią liczbę osób. Nie powinno nas jednak odstraszać czekanie, bo jest ono bardzo krótkie. Jaskinia cieszy się ogromną popularnością. Należy zaznaczyć, że zwiedzanie jest dość specyficzne. Turyści zmuszeni są do przejścia ścieżką, która jest stosunkowo wąska, a jedynym źródłem światła są przenośne latarnie. Jedynym minusem tej wycieczki jest to, że te wspaniałe widoki trzeba zobaczyć na własne oczy, żadne zdjęcia nie odzwierciedlą panującego w jaskini klimatu. Podczas wycieczki w okolice miasta Werfen koniecznie należy zwiedzić też zamek Hohenwerfen. Po raz pierwszy wartownię wzniesiono w XI wieku, ale w późniejszym czasie była ona wielokrotnie przebudowywana i unowocześniana. W kolejnych stuleciach zamek służył głównie do przetrzymywania więźniów, a obecnie został udostępniony turystom.

Niesamowity Innsbruck

Innsburck to miasto kojarzona głównie przez osoby lubiące sporty zimowe. Nic dziwnego skoro od centrum do gór należy przejechać się kolejką w zaledwie 30 minut, aby dostać się na szczyt powyżej 2000 m n.p.m. Fani skoków narciarskich doskonale zdają sobie sprawę, że w Innsbrucku znajduje się także popularna skocznia Bergisel. Oczywiście w samym centrum też nie brakuje atrakcji. Należą do nich:

  • Wieża miejska, czyli punkt widokowy o wysokości 31 metrów. Dawniej miejsce obserwacji i więzienie, a dziś możliwość podziwiania panoramy miasta.
  • Katedra św. Jakuba. Zachwyca swoją okazałością i dwiema wysokimi wieżami. Wzniesiona została w latach 1717-1724 na pozostałościach po innej świątyni.
  • Słynny złoty dach. To najważniejszy symbol w mieście powstały na życzenie cesarza Maksymiliana I. Choć początkowo może się wydawać, że dach wykonany jest ze złota, to w rzeczywistości 2657 dachówek wytworzono z pozłacanej miedzy. Pod słynnym dachem czekają na nas kolejne atrakcje, a mianowicie muzeum poświęcone wspomnianemu cesarzowi.
  • Kolejne ciekawe miejsce z pięknym widokiem to Marketpaltz. Jest to rynek, na którym obejrzeć można kolorowe kamienice, zrobić zakupy, czy zwyczajnie przejść się nad brzegiem Inn.

Hallstatt – malownicze miasteczko

najpiękniejsze miejsca w austrii

Powyżej zostały opisane przede wszystkim atrakcje dużych miast, ale omawiając temat tego, co warto zobaczyć w Austrii, nie można pominąć Hallstatt. Jest to nieduże miasteczko, które uznane zostało za najpiękniejsze w całym kraju. Mimo że jest to niewielka miejscowość, to latem naprawdę ciężko cokolwiek zobaczyć, ponieważ drogi i ciekawe miejsca oblegane są przez turystów z całego świata. To tutaj znajduje się największa kopalnia soli na świecie i największe schody w Europie. Sól w kopalni wydobywana była już około 800 lat p.n.e.! Dziś można się do niej dostać pieszo lub wjechać kolejką górską. Pomost łączący początkowy i końcowy przystanek położony jest nad 1oo-metrową przepaścią. Z jednej jego strony widoczna jest dolina Salzberg, a z drugiej jezioro Hallstatteersee. W głębi doliny rozlokowane są tablice informacyjne, dwa punkty eksponujące wykopaliska i kaplica patronki górników – św. Barbary. Przed wejściem do kopalni turyści otrzymują ubrania ochronne i mogą rozpocząć zwiedzanie. W Hallstatt nie tylko kopalnia wzbudza zainteresowanie. Równie chętnie odwiedzana jest kaplica czaszek. Jest to dość specyficzna atrakcja. Niegdyś był to cmentarz, a aktualnie pomieszczenie, w którym zobaczyć można zarówno ludzkie czaszki, jak i inne kości. Większość z nich zostało ozdobionych, a wszystkie oznaczone imieniem, nazwiskiem oraz datą śmierci.

Kiedy warto pojechać do Austrii?

Austria jest przede wszystkim znana z Alp i możliwości jazdy na nartach. Różnica wzniesień pozwala na uprawianie sportów zimowych przy różnym stopniu zaawansowania. Jednak jak widać w tym tekście Austria to nie tylko góry, ale też masa atrakcji dla każdego. Niezależnie od tego, czy jest to wycieczka indywidualna, grupowa, rodzinna, czy może romantyczny weekendowy wypad. Z tym że w pierwszej kolejności na uwagę zasługuje fakt, że Austria to kraj bardzo chętnie odwiedzany przez turystów zwłaszcza latem. W sezonie nawet niewielkie miasteczka są zwyczajnie przepełnione. Dlatego, jeśli bardziej interesuje nas spokojne zwiedzanie w kameralnym gronie, to zdecydowanie lepiej na wakacje wybrać się w okresie jesiennym lub wiosennym. Niestety zimą również ciężko o taką atmosferę przez wzgląd na uprawiane sporty. Chociaż nikt nie zaprzeczy, że Austria jest piękna o każdej porze roku!

Add Comment